Op 25 mei 2025 zal Suriname een historische stap zetten: er zullen evenveel vrouwen als mannen naar de stembus gaan, en daarnaast telt het electoraat maar liefst 43.645 first voters.
“We gaan nu naar de eindstreep. Voor ons als organisatie is het de sprintfase,” aldus Maurits Hassankhan, onderminister van Binnenlandse Zaken belast met de organisatie van de verkiezingen.
Hij sprak deze woorden bij de officiële opening van de tweedaagse Verkiezingsbeurs in de Congreshal, die op zaterdag 26 april van start is gegaan en tot zondag 27 april duurt.
De Verkiezingsbeurs 2025, georganiseerd door het ministerie van Binnenlandse Zaken (BIZA), biedt het publiek de mogelijkheid om rechtstreeks informatie in te winnen bij de stands van BIZA, diverse politieke partijen en andere verkiezingsactoren.
Onderminister Hassankhan benadrukte dat politieke partijen deze gelegenheid optimaal moeten benutten om hun boodschap over te brengen aan de kiezers.
Tegelijkertijd erkende hij dat er onderweg kritiek en ontevredenheid kan zijn. “Dat is onderdeel van het democratische spel.
Belangrijk is dat wij op 25 mei met zijn allen tevreden zijn over de manier waarop de verkiezingen zijn georganiseerd,” stelde hij.
Minister van Binnenlandse Zaken, Delano Landvreugd, onderstreepte dat de regering samen met de verkiezingsautoriteiten geen enkel detail aan het toeval overlaat. “Wij streven ernaar om van de verkiezingen van 2025 de meest succesvolle en meest efficiënte ooit te maken,” aldus Landvreugd.
Hij liet weten dat alle betrokken actoren zaterdag bijeenkwamen om resterende knelpunten weg te werken. “Na 25 mei moeten we in staat zijn om, ongeacht de verkiezingsuitslag, gezamenlijk verder te bouwen aan de toekomst van Suriname,” sprak hij hoopvol.
De minister verwees naar het optreden van het Ala Kondre Ensemble tijdens de beursopening als een symbool van de diversiteit en eenheid die de Surinaamse verkiezingen kenmerken. “We moeten het mooie van onze democratie koesteren,” zei hij.
Landvreugd benadrukte verder dat de organisatie van vrije, geheime en eerlijke verkiezingen een zware verantwoordelijkheid is voor de overheid en de verkiezingsautoriteiten, ondanks het gegeven dat de zittende regering zelf ook deelneemt aan de verkiezingen.
Daarnaast wees hij de kiezers erop goed voorbereid naar de stembus te gaan. Dit jaar wordt voor het eerst gestemd volgens het landelijk evenredigheidsstelsel, waardoor correcte steminstructies extra belangrijk zijn om het aantal ongeldige stemmen te beperken.
De minister sprak zijn vertrouwen uit dat het Surinaamse volk opnieuw zal laten zien dat het in staat is om vreedzaam en ordentelijk zijn stem uit te brengen.

M.P. Wong maakt deel uit van het freelance redactieteam van GFC Nieuws.
Voor contact: info@gfcnieuws.com of direct via WhatsApp.