• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Surinaamse Nederlanders enorm dankbaar voor Nederlands paspoort

Ida Thornhill door Ida Thornhill
4 juni 2026 18:00
in Column
veel mensen staan onvoldoende stil bij hoe bijzonder het is om als Surinamer in Nederland te mogen wonen, werken en een gezin op te bouwen.

veel mensen staan onvoldoende stil bij hoe bijzonder het is om als Surinamer in Nederland te mogen wonen, werken en een gezin op te bouwen.

Onlangs las ik een bericht van een Surinaamse Nederlander over een discussie rond SuriNeds.

De boodschap was opvallend eenvoudig: veel mensen staan onvoldoende stil bij hoe bijzonder het is om als Surinamer in Nederland te mogen wonen, werken en een gezin op te bouwen.

Wie kijkt naar de grote stroom migranten en vluchtelingen die alles achterlaten voor een kans in Europa, begrijpt waarom die gedachte bij velen herkenning oproept.

Dankbaar voor kansen en zekerheid

In gesprekken die ik door de jaren heen heb gevoerd, hoor ik vaak hetzelfde verhaal. Veel Surinamers vertellen dat het Nederlandse paspoort hun leven ingrijpend heeft verbeterd. Het gaf hen toegang tot banen, opleidingen en een stabiele samenleving.

Ook noemen zij de veiligheid, de gezondheidszorg en de kansen voor hun kinderen als belangrijke redenen waarom zij dankbaar zijn voor hun leven in Nederland.

Voor velen betekent het Nederlandse staatsburgerschap meer dan alleen een reisdocument. Het biedt toegang tot mogelijkheden die voor grote groepen mensen in de wereld onbereikbaar blijven.

Werken, studeren en wonen in een van de meest welvarende regio’s ter wereld is voor veel mensen een gekoesterde wens.

Historische band brengt bijzondere voordelen

Onze positie is niet vanzelfsprekend. Zij vloeit voort uit de historische relatie tussen Suriname en Nederland. Daardoor hebben veel Surinamers rechten en kansen gekregen die voor anderen buiten bereik liggen.

Bekijk ook:

Pom, roti of pindasoep: wat is nu echt het nationale gerecht van Suriname?

‘Surinamers praten bewust negatief over hun land om beter geaccepteerd te worden in Nederland’

Vrij reizen binnen Europa, toegang tot de arbeidsmarkt en de mogelijkheid om zich verder te ontwikkelen zijn belangrijke voordelen.

Waardering mag niet ontbreken

Wat mij raakt, is dat sommige Surinaamse Nederlanders zeer kritisch zijn op Nederland zonder stil te staan bij de kansen die zij hier hebben gekregen. Natuurlijk mag er kritiek zijn. Elk land heeft zijn uitdagingen en tekortkomingen.

Toch hoeft waardering voor die kansen en kritiek op bepaalde ontwikkelingen elkaar niet uit te sluiten. Juist wanneer we erkennen welke mogelijkheden het Nederlandse paspoort ons heeft gebracht, ontstaat een eerlijker en evenwichtiger beeld van onze positie.

Dat besef verdient volgens mij meer aandacht binnen de Surinaamse gemeenschap.

Ida Thornhill is docente aan een lerarenopleiding in Paramaribo en actief als auteur en columniste.

Vanuit haar jarenlange ervaring in het onderwijs en haar brede maatschappelijke betrokkenheid schrijft zij over uiteenlopende thema’s die Suriname raken.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

eten roti restaurant diner
Column

Pom, roti of pindasoep: wat is nu echt het nationale gerecht van Suriname?

Vaak klinkt de hardste kritiek op Suriname niet vanuit Paramaribo, maar vanuit de Surinaamse gemeenschap in Nederland. Foto: Schiphol Airport vertrekhal
Column

‘Surinamers praten bewust negatief over hun land om beter geaccepteerd te worden in Nederland’

Binnenkant van een Nederlandse gevangenis. Foto: PI Alphen FB.
Column

Het contrast tussen gevangenissen in Suriname en Nederland blijft verbazen

u20 natio
Column

Nederlandse scouts laten mogelijk voetbaltalent in Suriname liggen

in warme en vochtige omstandigheden is een rustiger tempo vaak prettiger en energiezuiniger. Foto: illustratief
Column

Wat zit er achter het trage wandeltempo van veel Surinamers?

Het kan toch niet zo zijn dat mensen die slachtoffer zijn van een aanrijding vervolgens ook slachtoffer worden van een slepend schadeproces? Foto: illustratief
Column

Surinaamse auto-eigenaren de dupe van zaken waar zij niets aan kunnen doen

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws