• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Surinaamse kinderen blijven hun ouders vaak met u aanspreken, ook als volwassene

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
10 september 2025 04:00
in Lifestyle
gezin familie kinderen vader

Foto ter illustratie.

Het valt Nederlands sprekende bezoekers uit het buitenland vaak direct op: volwassen Surinaamse kinderen zeggen in sommige gevallen nog steeds “u” tegen hun ouders.

Wat in Nederland bijna ouderwets klinkt, is in Suriname voor veel gezinnen de normaalste zaak van de wereld.

Het verschil laat zien hoe diep respect en traditie hier verweven zijn met het dagelijks taalgebruik.

De uit Paramaribo afkomstige onderwijzeres Ida Thornhill vertelt aan GFC Nieuws Lifestyle dat dit gebruik voortkomt uit een opvoeding waarin beleefdheid en hiërarchie een grote rol spelen.

“Kinderen leren al vroeg dat ouderen altijd met respect behandeld moeten worden. Dat gaat verder dan alleen gedrag, het zit ook in de woorden die je kiest,” legt ze uit.

Volgens Thornhill speelt cultuur hier een sleutelrol. In Nederland heerst er meer gelijkheid binnen gezinnen en verschuift de relatie sneller naar vriendschappelijk contact.

Daar klinkt “je” of “jij” tegenover ouders normaal. In Suriname blijft de ouder echter vaak de gezagsfiguur, ook als de kinderen volwassen zijn en zelf een gezin hebben.

Daarnaast spelen religieuze en etnische tradities mee. In Hindoestaanse, Javaanse en Creoolse families is eerbied voor ouders sterk ingebed in de cultuur.

Mis dit niet:

Een erfenis uit Suriname blijft bij een scheiding niet altijd privé

‘Lang verblijf in Suriname kan Nederlanders in 2026 geld kosten op hun pensioen’

Het gebruik van “u” wordt gezien als teken van goede opvoeding en fatsoen.

Lifestyle-deskundigen merken daarbij op dat deze gewoonte ook een sociale functie heeft: men ziet direct dat iemand netjes en respectvol is opgevoed.

Toch zijn er jongeren die de aanspreekvorm loslaten en hun ouders met “je” aanspreken.

Maar een groot gedeelte blijft trouw aan wat hen van jongs af aan is bijgebracht.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

date koppel relatie valentine liefde date
Lifestyle

Een erfenis uit Suriname blijft bij een scheiding niet altijd privé

KLM Boeing 777 op Schiphol
Lifestyle

‘Lang verblijf in Suriname kan Nederlanders in 2026 geld kosten op hun pensioen’

euro geld valuta
Lifestyle

Alimentatie innen na vertrek naar Suriname kan een langdurige zaak worden

zanderij airport johan adolf pengel klm 1
Lifestyle

Wie twee jaar niet naar Suriname is geweest, krijgt met een nieuwe reisprocedure te maken

KLM-kist op Zanderij
Lifestyle

Gratis supersnel internet tijdens de Surinamevlucht komt dichterbij

klm boeing 777 op zanderij
Lifestyle

Lang verblijf in Suriname kan Nederlandse sociale huurwoning in gevaar brengen

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws