De invoering van het Nieuw Burgerlijk Wetboek (NWB) op 1 mei 2025 heeft het Surinaamse rechtssysteem ingrijpend veranderd.
Volgens president Jennifer Simons zijn burgers en juridische deskundigen door de relatief korte behandeling van de wetgeving onvoldoende of niet volledig op de hoogte van de omvangrijke veranderingen en de gevolgen daarvan voor het dagelijks leven.
De president sprak hierover tijdens haar tweede jaarrede op woensdag 30 september. Volgens Simons leggen de nieuwe wettelijke regelingen een aanzienlijke druk op burgers, de rechtspraak, advocatuur, het notariaat en de overheid.
De veranderde wetgeving vraagt volgens het staatshoofd om extra capaciteit en maakt intensieve en gerichte juridische bijscholing noodzakelijk.
Veiligheidsbeleid wordt integraal aangepakt
Op het gebied van justitie, veiligheid en defensie wil de regering het veiligheidsbeleid verder versterken door een integrale aanpak.
De naamsverandering per 3 augustus 2026 naar het ministerie van Justitie en Veiligheid onderstreept volgens president Simons dat veiligheid een gezamenlijke verantwoordelijkheid is van de verschillende korpsen en diensten.
In 2027 wordt onder het ministerie de Veiligheidsacademie Suriname (VAS) opgericht.
Veiligheidsacademie moet opleidingen bundelen
De VAS wordt het centrale kennis- en opleidingsinstituut voor onder meer de politie, brandweer en penitentiaire ambtenaren.
Door de verschillende opleidingen binnen één instituut samen te brengen, wil de regering middelen efficiënter inzetten en versnippering tegengaan.
Daarnaast moet de gezamenlijke opleidingsstructuur bijdragen aan een hogere mate van professionaliteit en integriteit binnen de veiligheidsdiensten.
Een belangrijk uitgangspunt daarbij is dat functionarissen al tijdens hun opleiding leren samenwerken. Volgens de regering moet hierdoor een beter functionerende veiligheidsketen ontstaan waarin verschillende diensten elkaar sneller en effectiever kunnen ondersteunen.
Aanpak georganiseerde misdaad en cybercrime
De versterkte samenwerking moet bijdragen aan een effectievere aanpak van georganiseerde criminaliteit, cybercrime en rampen. Daarbij wordt ook ingezet op internationale partnerschappen.
Op operationeel niveau zullen speciale politieteams in 2027 landelijke acties uitvoeren. Daarnaast wil de regering gedetineerden via resocialisatieprogramma’s inzetten voor onderhoudswerkzaamheden in de binnenstad.
Volgens de regering kunnen dergelijke trajecten bijdragen aan resocialisatie en tegelijkertijd een praktische bijdrage leveren aan de openbare leefomgeving.
Verjonging en versterking van het Nationaal Leger
Ook binnen Defensie wordt gewerkt aan versterking van de organisatie. De nieuwe leiding van het Nationaal Leger richt zich volgens de president op verjonging en verdere versterking van de krijgsmacht.
Daarvoor wordt gewerkt met een vaste cyclus van twee jaarlijkse Elementaire Algemene Opleidingen (EAO). Hiermee wil Defensie zorgen voor een structurele instroom en verdere ontwikkeling van personeel.
De regering beschouwt investeringen in veiligheid en defensie daarnaast als strategisch noodzakelijk met het oog op de ontwikkeling van de Surinaamse olie- en gassector.
Beveiliging van offshore-sector en havens
De opkomst van de olie- en gassector brengt volgens de regering nieuwe veiligheidsvraagstukken met zich mee. Daarom worden gerichte middelen ingezet voor onder meer maritieme bewaking, communicatie en cyberveiligheid.
Ook wordt ingezet op nauwere samenwerking tussen het Nationaal Leger, de politie, de Kustwacht, het Directoraat Nationale Veiligheid (DNV) en de douane.
Deze samenwerking moet bijdragen aan de bescherming van vitale offshore-installaties en havens tegen uiteenlopende veiligheidsrisico’s.
Rechtsstaat en investeringsklimaat
Met de maatregelen op het gebied van recht, veiligheid en defensie wil de regering volgens president Simons niet alleen de veiligheid van burgers versterken, maar ook bijdragen aan de bescherming van de rechtsstaat.
Tegelijkertijd moeten de investeringen bijdragen aan een stabiel investeringsklimaat, in het bijzonder met het oog op de verdere ontwikkeling van nieuwe economische activiteiten in de offshore olie- en gassector.
Volgens het staatshoofd moeten sterke instituties, professionele veiligheidsdiensten en een goed functionerende rechtsstaat gezamenlijk de basis vormen voor een veiliger en stabieler Suriname.
Bron: gov.sr






