De regering werkt actief aan het vinden van oplossingen om de schuldenlast van Suriname te verlichten, zegt president Jennifer Geerlings-Simons.
Zij geeft aan dat zowel het ministerie van Financiën als het Kabinet van de President een team van deskundigen heeft samengesteld dat zich buigt over de staatsfinanciën.
“Vanaf mijn beëdiging hebben we aangekondigd dat we kijken naar mogelijkheden om de last van schuldenaflossing te verlichten,” aldus het staatshoofd.
Er vinden op dit moment gesprekken plaats met internationale financiële instellingen zoals het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Inter-Amerikaanse Ontwikkelingsbank (IDB).
Volgens de president zullen ook andere relevante actoren worden betrokken om verdere verlichting te bewerkstelligen, gezien de toenemende druk die schuldenaflossing in de nabije toekomst zal veroorzaken.
Een cruciale taak voor de nieuwe regering is het rondkrijgen van de begroting 2025. Daarbij ligt de nadruk niet alleen op het beheersen van uitgaven, maar ook op het verhogen van de staatsinkomsten.
Gesprekken met de Belastingdienst en andere betrokken diensten hebben aangetoond dat er ruimte is voor verbetering in de belastinginning.
Zo noemt president Geerlings-Simons onder meer het versterken van de douane, het verbeteren van de btw-afdracht en het aanpakken van onregelmatigheden.
“Er zijn gevallen waarbij btw wel wordt geïnd bij de consument, maar vervolgens niet wordt afgedragen aan de staat. Dat moet veranderen,” stelt de president in gesprek met CDS.
Met deze inspanningen wil de regering in elk geval garanderen dat de vaste lasten tot het eind van het jaar kunnen worden voldaan. “Dat is waar we ons op richten,” aldus Geerlings-Simons.