President Jennifer Simons zal in de komende dagen officiële werkbezoeken afleggen aan de Federatieve Republiek Brazilië en de Dominicaanse Republiek.
De missies zijn gericht op het versterken van economische, agrarische en sociale samenwerking met beide landen, met specifieke aandacht voor regionale integratie, grensveiligheid en ontwikkelingssamenwerking.
De informatie werd op 25 mei verstrekt tijdens een persconferentie in de conferentiezaal van het Kabinet van de President.
Focus op economische en logistieke samenwerking met Brazilië
Tijdens het bezoek aan Brazilië zullen volgens het staatshoofd concrete afspraken worden uitgewerkt die het resultaat zijn van maandenlange voorbereidingen tussen de betrokken ministeries van beide landen.
Een belangrijk speerpunt is het verbeteren van de logistieke verbindingen, waaronder een verkorte scheepvaartroute en verbeterde luchtverbindingen tussen Suriname en Brazilië.
Deze verbindingen moeten onder meer bijdragen aan de beschikbaarheid van goedkopere levensmiddelen op de Surinaamse markt.
Daarnaast wordt gekeken naar exportmogelijkheden voor Surinaamse rijst naar de Mercosur-markten via Brazilië, waarmee nieuwe afzetkanalen voor de agrarische sector kunnen ontstaan.
Sociale samenwerking en inspiratie uit Braziliaanse programma’s
Binnen het sociale domein zal Suriname zich onder meer oriënteren op het Braziliaanse Bolsa Família-programma, een sociaal vangnet dat onder het bestuur van president Luiz Inácio Lula da Silva werd geïntroduceerd.
Simons gaf aan dat Suriname momenteel voor belangrijke uitdagingen staat in de hervorming van het sociale stelsel.
Brazilië wordt daarbij gezien als een land met relevante ervaring dat mogelijk ondersteuning kan bieden bij beleidsontwikkeling en implementatie.
Versterking van de agrarische sector en kennisuitwisseling
Een ander belangrijk onderdeel van de missie is de samenwerking op het gebied van landbouwontwikkeling. Suriname wil samen met Brazilië inzetten op kennisuitwisseling, training en institutionele versterking.
Er zal onder meer worden gekeken naar opleidingsmogelijkheden binnen de agrarische sector, evenals naar structurele oplossingen voor landbouwproblemen zoals de cassaveziekte, ook bekend als heksenbezemziekte.
Volgens het staatshoofd is het doel om de sector stap voor stap te moderniseren, waarbij technische ondersteuning uit Brazilië een belangrijke rol kan spelen.
Grensbeveiliging en regionale stabiliteit
Ook grensbeveiliging zal onderdeel vormen van de gesprekken met Brazilië. De president benadrukte dat er sprake is van intensieve grensdynamiek, waardoor samenwerking op het gebied van veiligheid, monitoring en luchtbewaking noodzakelijk wordt geacht.
Het versterken van de veiligheid van het Surinaamse luchtruim en grensgebieden wordt daarbij als prioriteit genoemd.
Oriëntatiebezoek aan de Dominicaanse Republiek
Het bezoek aan de Dominicaanse Republiek heeft een meer verkennend karakter en is bedoeld om toekomstige samenwerkingsmogelijkheden in kaart te brengen.
De Dominicaanse Republiek, als relatief sterke economie binnen de Caribische regio, beschikt over een goed ontwikkelde toerismesector die volgens de president kansen biedt voor kennisuitwisseling en investeringssamenwerking.
Toerisme en investeringen als groeisector voor Suriname
Tijdens de gesprekken zal bijzondere aandacht uitgaan naar de ontwikkeling van de Surinaamse toerismesector. De Dominicaanse Republiek heeft volgens het staatshoofd interesse getoond in samenwerking en investeringen in deze sector.
Het doel is om buitenlandse investeerders aan te trekken die kunnen bijdragen aan de oprichting van toerismebedrijven in Suriname, waardoor de sector verder kan groeien en professionaliseren.
Daarnaast wordt ook gekeken naar de koppeling tussen toerisme en landbouw, aangezien toeristische markten vaak een grote vraag genereren naar lokale agrarische producten.
Bron: gov.sr







