President Jennifer Simons heeft De Nationale Assemblee (DNA) geïnformeerd over de resultaten van het onderzoek naar de verontreiniging van de Saramaccarivier en de maatregelen die de regering wil treffen om herhaling van een dergelijke milieuramp te voorkomen.
Uit het onderzoek is gebleken dat zich hoge concentraties chemische stoffen in het water bevinden. Daarnaast zijn in monsters van levende vissen zware metalen en cyanide aangetroffen.
De onderzoeksresultaten werden op 27 augustus tijdens een persconferentie op het presidentieel paleis met de samenleving gedeeld.
Vervolgens heeft het staatshoofd de kwestie uitgebreid in het parlement toegelicht. Het onderzoeksrapport zal ook aan DNA worden verstrekt.
Uitbanning kwik en versterking laboratoria
President Simons verzekerde het parlement dat de regering onder meer aandacht heeft voor de uitbanning van kwik uit de goudwinning en het versterken van de capaciteit van lokale laboratoria.
Voor het onderzoek naar de verontreiniging heeft Suriname meer dan USD 50.000 betaald. Omdat bepaalde analyses niet lokaal konden worden uitgevoerd, moesten monsters naar het buitenland worden gestuurd.
De noodzaak voor het onderzoek ontstond nadat in het Boven-Saramaccagebied sprake was van massale vissterfte. De lokale bevolking kan hierdoor tot op heden geen gebruikmaken van het rivierwater en niet vissen in het getroffen gebied.
Ook bewoners langs de benedenloop van de Saramaccarivier, onder wie inwoners van Groningen, zijn geadviseerd geen vis uit de rivier te consumeren.
Ondersteuning voor getroffen gemeenschappen
De regering werkt aan een plan om de bevolking van de getroffen gebieden, waaronder Pikin Saron en omgeving, structureel te ondersteunen. Tot nu toe zijn bewoners onder meer geholpen met voedsel en water.
Volgens president Simons is vanaf de bron van de Saramaccarivier tot aan het punt waar de verontreiniging is begonnen, de vis vooralsnog veilig.
Nu uit het onderzoek duidelijk is geworden waar de vervuiling heeft plaatsgevonden en wie daarvoor aansprakelijk wordt gehouden, wil de regering verdere stappen ondernemen.
Grassalco aangesproken op medeverantwoordelijkheid
In verband met de vastgestelde verontreiniging heeft N.V. Grassalco inmiddels een formele brief ontvangen. Volgens president Simons heeft een ondernemer die actief was binnen de concessie van het staatsbedrijf de vervuiling veroorzaakt.
Daarmee draagt volgens het staatshoofd ook Grassalco een deel van de verantwoordelijkheid. Het bedrijf zal volgens haar moeten bijdragen aan de kosten voor ondersteuning van de getroffen gemeenschappen en waar nodig aan compensatie.
Nieuwe concessies voorlopig stilgelegd
De regering was volgens president Simons al vóór het bekend worden van de onderzoeksresultaten bezig met maatregelen om de mijnbouwsector, met name de goudwinning, beter te ordenen.
Volgens het staatshoofd heeft de goudsector jarenlang grotendeels ongecontroleerd kunnen opereren. Inmiddels heeft zij minister David Abiamofo van Natuurlijke Hulpbronnen gevraagd de uitgifte van nieuwe concessies voorlopig stil te leggen.
Daarnaast moet er volgens de regering meer transparantie komen over concessies. Het is de bedoeling dat deze openbaar worden gemaakt. Er zijn inmiddels gesprekken gevoerd met concessiehouders om de goudsector beter te organiseren en uiteindelijk te komen tot een duurzamere manier van goudwinning.
President: “We moeten onze rivieren beschermen”
President Simons benadrukte tegenover DNA dat een dergelijke milieuramp zich niet opnieuw mag voordoen.
“Dat kunnen we niet hebben. We moeten met elkaar een aantal gebieden gaan uitzonderen”, aldus het staatshoofd.
Volgens de president vormt de vervuiling van de Saramaccarivier een duidelijke waarschuwing voor de toekomst. “Als we zo doorgaan, gaan we al onze rivieren vernielen, vergiftigen en daar moeten we mee stoppen”, stelde zij.
Satellietbeelden voor beter toezicht
Om beter zicht te krijgen op activiteiten die plaatsvinden binnen Suriname en op de Surinaamse territoriale wateren, zijn inmiddels stappen gezet om gebruik te maken van satellietbeelden.
President Simons verwees daarbij naar een bestaande overeenkomst met de Amerikaanse regering. Met behulp van satellietbeelden wil de regering beter in kaart brengen wat zich op het Surinaamse grondgebied en in de territoriale wateren afspeelt.
De regering benadrukt dat de onderzoeksresultaten aanleiding geven tot verdere maatregelen om de mijnbouwsector beter te reguleren, het milieu te beschermen en de bevolking tegen nieuwe vormen van verontreiniging te beschermen.
Bron: gov.sr






