• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

OWRO en WWF-Guianas bundelen krachten voor duurzame infrastructuur en bescherming van kustbiodiversiteit

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
20 oktober 2026 13:26
in Suriname
Suriname zoekt balans tussen havenontwikkeling en bescherming van biodiversiteit.

Suriname zoekt balans tussen havenontwikkeling en bescherming van biodiversiteit.

Het Ministerie van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening (OWRO) heeft in samenwerking met WWF-Guianas op 15 oktober de eerste Nationale Stakeholdersworkshop van het Suriname GRID Project gehouden.

De bijeenkomst vond plaats in de conferentiezaal van het ministerie en was gericht op het versterken van de samenhang tussen infrastructuurontwikkeling, ruimtelijke ordening en de bescherming van mariene en kustbiodiversiteit.

Het Suriname GRID Project werd in maart 2026 gelanceerd met financiering van de Global Environment Facility (GEF).

Tijdens de workshop kregen betrokken partijen nadere informatie over de doelstellingen van het project en werd gezamenlijk verkend hoe economische ontwikkeling en natuurbehoud beter op elkaar kunnen worden afgestemd.

Economische groei en natuurbehoud moeten samengaan

Directeur Ruimtelijke Ordening Claudine Sakimin benadrukte het belang van een evenwicht tussen economische groei en de bescherming van de natuur. Daarbij wees zij onder meer op de ontwikkeling van havens voor de olie- en gasindustrie.

Volgens haar zijn groene infrastructuur en samenwerking met verschillende belanghebbenden noodzakelijk om deze ontwikkelingen op een verantwoorde manier vorm te geven.

Tijdens de workshop stonden drie thema’s centraal: biodiversiteit en kwetsbare groepen, infrastructuur en scheepvaart, en samenwerking, informatievoorziening en participatie.

De bespreking richtte zich daarmee niet alleen op de fysieke ontwikkeling van infrastructuur, maar ook op de gevolgen daarvan voor ecosystemen en gemeenschappen die afhankelijk zijn van kust- en mariene gebieden.

Mis dit niet:

‘Eigen huis in Suriname kan samengaan met sociale huur in Nederland’

CASAS en Franse luchtvaartautoriteit sluiten samenwerkingsovereenkomst voor betere luchtverbindingen en veiligheid

Minister Tsang pleit voor klimaatbestendige infrastructuur

Minister Stephen Tsang onderstreepte dat economische vooruitgang hand in hand moet gaan met natuurbehoud, begrotingsdiscipline en risicobeheer.

Hij pleitte voor infrastructuur die bestand is tegen klimaatverandering, maatregelen om overstromingsschade te beperken en ruimtelijke plannen die concreet en handhaafbaar zijn.

Volgens de minister moeten biodiversiteit, ecosysteemdiensten en oplossingen die gebruikmaken van natuurlijke processen al vanaf de ontwerpfase in ontwikkelingsprojecten worden meegenomen.

Voor het estuariumgebied van de Surinamerivier, tussen de kust en Paranam, is volgens de besproken uitgangspunten een geïntegreerde aanpak noodzakelijk.

Havenontwikkeling, scheepvaart en baggeractiviteiten moeten daarbij worden afgestemd op de bescherming van mangroven en modderbanken.

Deze gebieden vervullen belangrijke ecologische functies. Een zorgvuldige ruimtelijke planning moet daarom helpen voorkomen dat economische activiteiten en de bescherming van kwetsbare ecosystemen onnodig met elkaar botsen.

Internationale kennisuitwisseling via het GRID-programma

Martijn Schaap, projectcoördinator van WWF-Guianas, lichtte de aanleiding, doelstellingen en het werkgebied van het project toe.

Hij plaatste het Surinaamse initiatief binnen het internationale GRID Integrated Program, waarin verschillende landen samenwerken aan vraagstukken rond infrastructuur en biodiversiteit.

Ook de samenwerking met andere GRID-landen en de uitwisseling van kennis over duurzame havens, biodiversiteit en financieringsmogelijkheden kwamen aan bod. Dit gebeurt onder meer via rapportages, webinars en internationale conferenties.

De internationale samenwerking biedt mogelijkheden om ervaringen uit andere landen te benutten bij de verdere ontwikkeling van duurzame infrastructuur en ruimtelijke ordening in Suriname.

Brede vertegenwoordiging tijdens stakeholdersworkshop

Aan de workshop namen vertegenwoordigers deel van overheidsinstanties, de private sector, kennisinstellingen en maatschappelijke organisaties.

Onder de aanwezigen waren OWRO, Olie, Gas en Milieu, LVV, districtscommissariaten, de Maritieme Autoriteit Suriname (MAS), de Kustwacht Suriname, N.V. Havenbeheer Suriname, Kuldipsingh Port Facility, VSH, Staatsolie, Planbureau Suriname, de Anton de Kom Universiteit, ASFA, AKMOS, VIDS, UNDP en WWF-Guianas.

Marciano Djanam, projectmanager en technisch adviseur, presenteerde de opzet van het project. Vervolgens gingen de deelnemers in zes werkgroepen aan de slag met het inventariseren van prioriteiten, risico’s, informatiebehoeften en mogelijkheden voor samenwerking.

Een interactieve quiz en een peiling onder de stakeholders vormden aanvullende instrumenten om inzichten en aandachtspunten te verzamelen.

Resultaten moeten worden vertaald naar concrete plannen

De verzamelde input wordt verwerkt in het jaarlijkse werkplan en de begroting (AWP&B) en zal worden benut bij de verdere uitwerking van landinrichtingsplannen. Volgens de projectopzet blijven stakeholders ook bij de volgende fasen van het project betrokken.

De verdere uitvoering moet duidelijk maken hoe de verzamelde aandachtspunten worden vertaald naar concrete maatregelen.

Daarbij ligt een belangrijke uitdaging in het vinden van een werkbare balans tussen economische activiteiten, zoals havenontwikkeling en de groei van de olie- en gassector, en de bescherming van kwetsbare kustgebieden.

Het Suriname GRID Project richt zich daarmee op een geïntegreerde benadering van ruimtelijke ordening, waarbij infrastructuurontwikkeling en biodiversiteitsbescherming vanaf de planvorming gezamenlijk worden meegenomen.

Bron: gov.sr

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Erasmusbrug Rotterdam
Lifestyle

‘Eigen huis in Suriname kan samengaan met sociale huur in Nederland’

Regionale luchtvaarttraining in Paramaribo brengt deskundigen uit het Caribisch gebied samen.
Suriname

CASAS en Franse luchtvaartautoriteit sluiten samenwerkingsovereenkomst voor betere luchtverbindingen en veiligheid

Bewoners Witagron zien landbouw als alternatief voor goudmijnbouw
Suriname

Gemeenschap Witagron dient petitie in voor steun aan landbouwplannen van Braganza

hakrinbank suriname
Suriname

Ministerie kan na 16 jaar weer eigen voorlichtingsvideo’s maken dankzij Hakrinbank

Illustratiefoto
Suriname

Onderzoek gaande naar overlijden baby van anderhalve maand in Livorno

Suriname zet stap naar een efficiënte en internationaal concurrerende luchtvaartsector.
Suriname

TCT en ICAO starten vijfdaagse training voor strategische ontwikkeling Surinaamse luchtvaart

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws