In Suriname wordt nog geregeld een argument gebruikt dat volgens het Knowledge Institute for Vitality & Care (KIVC) op geen enkele manier standhoudt.
Het gaat om de bewering dat roken wel meevalt omdat een opa, oom of andere bekende zijn hele leven heeft gerookt en toch 80 jaar of zelfs ouder is geworden.
Volgens het KIVC is dit een klassieke denkfout. Het kennisinstituut wijst erop dat een enkel voorbeeld van iemand die ondanks roken een hoge leeftijd heeft bereikt, niets zegt over de enorme gezondheidsrisico’s die tabaksgebruik met zich meebrengt voor de bevolking als geheel.
Het KIVC legt uit dat uitzonderingen niet gebruikt kunnen worden om wetenschappelijke feiten te ontkrachten.
Sommige mensen eten bijvoorbeeld jarenlang ongezond zonder direct ernstige gezondheidsproblemen te krijgen.
Dat betekent echter niet dat ongezonde voeding plotseling gezond wordt. Hetzelfde geldt voor roken. Een uitzondering verandert niets aan de algemene risico’s.
Wetenschap kijkt naar miljoenen mensen
Volgens het instituut baseren onderzoekers hun conclusies niet op één opa of buurman, maar op studies onder miljoenen mensen wereldwijd.
Die onderzoeken laten al tientallen jaren hetzelfde beeld zien. Roken verhoogt de kans op longkanker, hart- en vaatziekten, beroertes, COPD en tal van andere ernstige aandoeningen aanzienlijk. Bovendien is tabak gelinkt aan meer dan twintig verschillende soorten kanker.
Het KIVC geeft verder aan dat genetische aanleg, leefstijl en toeval ertoe kunnen leiden dat sommige rokers langer leven dan verwacht. Dat neemt echter niet weg dat het risico voor de gemiddelde roker aanzienlijk hoger ligt dan voor iemand die niet rookt.
Jaarlijks meer dan 7 miljoen overlijdens als gevolg van tabaksgebruik
De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) omschrijft tabaksgebruik als een van de grootste bedreigingen voor de volksgezondheid.
Volgens de organisatie sterven jaarlijks meer dan 7 miljoen mensen als gevolg van tabaksgebruik. Daarnaast overlijden naar schatting nog eens 1,6 miljoen niet-rokers door blootstelling aan tabaksrook van anderen.
De WHO stelt bovendien dat tabak tot de helft van zijn gebruikers kan doden wanneer zij niet stoppen.
Wereldwijd gebruiken ongeveer 1,3 miljard mensen tabaksproducten. Daaronder bevinden zich honderden miljoenen personen die leven met door roken veroorzaakte ziekten en langdurige gezondheidsproblemen, variërend van chronische longziekten tot verschillende vormen van kanker en hartziekten.
Het KIVC concludeert daarom dat de uitspraak “mijn opa rookte en werd toch oud” geen serieus argument vormt in de discussie over de schadelijkheid van roken.
De relevante vraag is niet hoeveel rokers oud zijn geworden, maar hoeveel miljoenen mensen ziek zijn geworden of voortijdig zijn overleden door tabaksgebruik.
De internationale wetenschap en de cijfers van de WHO geven daarop een duidelijk antwoord.







