Mungra: Wurgcontracten voor staatsdirecteuren moeten onmiddellijk wettelijk worden verboden

mungra dharm 2

DNL-voorzitter Dharm Mungra wijst tegenover GFC Nieuws erop dat het in geen enkele moderne, grote onderneming wereldwijd gebruikelijk is dat directeuren een contract krijgen dat doorloopt tot hun pensioen.

Meestal werkt men met termijnen van vier tot vijf jaar, waarbij verlenging afhankelijk is van prestaties en strategische noodzaak.

Dit biedt de nodige flexibiliteit, zowel voor de directeur als voor het bedrijf.

Toch merkt hij op dat er in Suriname al jarenlang een schrikbarend patroon bestaat waarbij politieke loyaliteit prevaleert boven bekwaamheid en integriteit.

“Directieleden van staatsbedrijven worden benoemd met langdurige, vrijwel onaantastbare wurgcontracten, die hen tot hun pensioen garantie bieden op functies waarvoor zij vaak niet eens gekwalificeerd zijn.”

Volgens Mungra maakt dit systeem het vrijwel onmogelijk om wanpresterende bestuurders te vervangen zonder dat dit leidt tot grote financiële schade voor het bedrijf – een kostbare misstand die inmiddels is verworden tot een vast patroon binnen de heersende, destructieve patronagepolitiek.

Hij stelt dat met de komst van een nieuwe regering een wisseling in de top van staatsbedrijven onvermijdelijk is.

Het nieuwe parlement moet daarom dringend maatregelen nemen om deze schadelijke praktijk voor eens en altijd wettelijk te verbieden.

“Alleen door een transparant en eerlijk benoemingsbeleid, vrij van destructieve contracten, kan het bestuur van onze staatsbedrijven worden gezuiverd en een nieuwe, integere koers worden ingezet,” aldus Mungra.

Toch vreest hij dat dit een illusie blijft. De samenstelling van het nieuwe kabinet biedt naar zijn zeggen weinig hoop op vernieuwing, waardoor het gevaar toeneemt dat oude patronagestructuren blijven voortbestaan.

“Zal het parlement de moed hebben om deze praktijk te doorbreken, of blijft Suriname gevangen in een systeem dat vooruitgang saboteert?”, vraagt Mungra zich af.