• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Minister Raghoebarsing kondigt schuldherschikking met China aan, maar kritiek blijft

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
19 november 2024 07:30
in Suriname
de vlaggen van suriname en china

Op maandag 18 november heeft minister Stanley Raghoebarsing in De Nationale Assemblée officieel aangekondigd dat de schuldherschikking tussen Suriname en China is afgerond.

De schuld van Suriname aan China bedraagt naar schatting US$ 550 miljoen. Deze stap markeert een belangrijke mijlpaal in de financiële onderhandelingen van het land.

Raghoebarsing gaf aan dat het mogelijk maken van deze overeenkomst vooral te danken is aan het politiek draagvlak in China.

Dit draagvlak werd gerealiseerd door de diplomatieke inspanningen van president Chan Santokhi, die meerdere keren naar China reisde om de onderhandelingen te ondersteunen.

Volgens de minister is het politieke gewicht van de president’s bezoeken cruciaal geweest voor de positieve uitkomst van de gesprekken.

De regering van Suriname heeft sinds haar aantreden getracht een schikking te bereiken met China, wat lange tijd een van de grootste obstakels vormde in de pogingen om een akkoord te bereiken met het Internationaal Monetair Fonds (IMF) voor een financieel hulpprogramma.

In april 2024 werden al oudere schulden van vóór 2013 door China officieel kwijtgescholden, een belangrijke stap richting de uiteindelijke schuldherschikking.

De onderhandelingen met China hebben echter langdurig geduurd, wat de regering ertoe bracht herhaaldelijk de hulp van president Santokhi in te roepen.

Mis dit niet:

Drie verdachten aangehouden in onderzoek naar reeks bromfietsdiefstallen

Suriname zet stap naar eerste klimaat- en transparantierapportages met steun van UNDP

Gemengde reacties en kritiek

De aankondiging van de schuldherschikking heeft echter gemengde reacties opgeleverd. Terwijl de regering en de minister van Financiën de ondertekening als een belangrijke stap beschouwen voor de stabiliteit van de Surinaamse economie, zijn er critici die twijfels uiten over de werkelijke voorwaarden van de overeenkomst.

Er wordt gesuggereerd dat de herschikking vaak gepaard gaat met boetes en rente op de uitstaande schuld, wat betekent dat het uiteindelijke bedrag dat Suriname moet aflossen, mogelijk hoger zal uitvallen dan het oorspronkelijke schuldbedrag van US$ 550 miljoen.

De oppositie en sommige leden van de Nationale Assemblée hebben vraagtekens gezet bij de transparantie rondom de schuldherschikking. “Schuldherschikking betekent meestal dat er extra kosten aan de oorspronkelijke schuld worden toegevoegd. Dit heeft niets te maken met een kwijtschelding van de schuld”, aldus een parlementariër.

Er wordt opgemerkt dat de Surinaamse regering niet voldoende inzicht heeft gegeven in de specifieke voorwaarden van de overeenkomst en dat de bevolking en het parlement recht hebben op gedetailleerde informatie over de schuldenlast en de effecten van de herschikking op de financiële situatie van het land.

Een ander punt van kritiek is de recente kritiek op het aantal buitenlandse reizen van president Santokhi. In 2024 heeft de president tot nu toe dertien buitenlandse reizen gemaakt, wat door sommige critici wordt gezien als een inefficiënt gebruik van staatsmiddelen.

De minister benadrukte echter dat de presidentiële reizen essentieel waren voor het realiseren van de schuldherschikking en het creëren van de politieke omstandigheden die nodig waren om een akkoord te bereiken.

Er zijn ook oproepen vanuit de oppositie om volledige openheid van zaken te geven over de schuldherschikkingsovereenkomst, zodat de Surinaamse bevolking een duidelijker beeld krijgt van de gevolgen voor de economie en de staatsfinanciën.

De zorgen over de transparantie rondom de deal worden nog versterkt door de recente kritiek dat de regering te weinig details heeft verstrekt over de voorwaarden van de schuldherschikking.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Drie jongeren aangehouden na meerdere aangiften van bromfietsdiefstal. Illustratiefoto.
Suriname

Drie verdachten aangehouden in onderzoek naar reeks bromfietsdiefstallen

UNDP en Suriname versterken klimaatrapportage met investering van USD 1,23 miljoen
Suriname

Suriname zet stap naar eerste klimaat- en transparantierapportages met steun van UNDP

Regering en Financiën werken aan opheffing beslagen op domeingronden
Suriname

Regering onderzoekt hoger beroep tegen beslagen op gronden Hannaslust

vuilsortplaats Ornamibo.
Suriname

OWRO wil afvalbeleid hervormen met nieuwe gecertificeerde stortplaatsen

Regering zet volgende stap in kwestie rond mennonieten en houtkap
Suriname

Ultimatum mennonieten verstreken, regering kondigt optreden tegen illegale houtkap aan

Voorlopige campus in Diitabiki.
Suriname

Gaanman Bono Velantie roept Surinaamse bedrijven en samenleving op: help de Tapanahoni-regio weer opbloeien

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws