• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Buitenland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Buitenland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Leesvaardigheid groot aantal Surinamers op zorgelijk laag niveau, beweert docent

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
10 december 2023 08:03
in Lifestyle, Suriname
vrouw lezen studeren computer student werk

Een alarmerend gebrek aan leesvaardigheid treft een groot aantal Surinamers van alle leeftijden, zo beweert een bezorgde docent die onlangs een brandmail stuurde naar de redactie van GFC Nieuws.

Deze reactie komt voort uit het recente nieuws in Nederland, waaruit bleek dat scholieren van 15 jaar oud teleurstellend presteren op het gebied van begrijpend lezen, volgens het internationale trendonderzoek PISA (Programme for International Student Assessment).

De docent met jarenlange ervaring op diverse middelbare scholen in Suriname, deelt haar inzichten over de alarmerende staat van leesvaardigheid onder studenten van alle leeftijdsgroepen en zelfs onder haar collega’s in het Zuid-Amerikaanse land.

“Simpelweg begrijpen ze teksten niet, of ze trekken ze uit hun verband. Soms geven ze zelfs antwoorden die volledig afwijken van de gestelde vraag.”

Ze wijst erop dat begrijpend lezen van essentieel belang is om goed te kunnen functioneren in de maatschappij, waar deze vaardigheden als basis dienen.

Vooral op sociale media worden berichten verkeerd geïnterpreteerd, of beperken mensen zich tot het lezen van alleen de kop.

Opvallend genoeg blijken met name hoogopgeleide volwassenen vatbaar voor dit probleem, wat de docente als uitermate verontrustend beschouwt.

Ze suggereert dat de opkomst van de digitale revolutie mogelijk een rol speelt in dit groeiende probleem. Met smartphones en sociale media zou de aandachtsspanne van velen drastisch zijn verminderd.

“In plaats van hun vrije tijd te besteden aan het lezen van boeken en het verbeteren van hun leesvaardigheid, spenderen velen uren aan het bekijken van filmpjes op hun telefoon,” merkt de docente op.

De leerkracht pleit voor meer bewustzijn over het belang van leesvaardigheid, en strategieën te ontwikkelen om begrijpend lezen onder Surinamers te verbeteren.

Foto ter illustratie.

ShareTweetSend

Meer berichten

mia zoekt
Suriname

MIA vraagt hulp publiek bij opsporing verdachten in moordzaak Sherwin Peterhof

surinaams parlement dna
Suriname

Tijd voor een kaalplukwet in Suriname

verkeersongeval
Suriname

Aanrijding tussen vrachtwagen en bromfiets aan de Krakaweg, één gewonde afgevoerd naar SEH

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2025 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Buitenland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2025 GFC Nieuws