• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Laag leesniveau remt vooruitgang in Suriname

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
14 juli 2025 19:00
in Lifestyle, Suriname
man lezen boek leren studeren

In Suriname zeggen we graag dat kennis macht is. Beeld: illustratief.

Suriname kampt met een stille maar verontrustende crisis die nauwelijks wordt besproken, maar dagelijks voelbaar is: het niveau van begrijpend lezen is volgens analist R. Pinas dramatisch achteruitgegaan.

In zijn ogen is de situatie ronduit triest. “Dit is niet normaal meer, het begint gewoon zielig te worden,” zegt hij. “Het lijkt alsof een steeds groter deel van mijn landgenoten functioneel analfabeet is geworden.”

Pinas, die veel tijd doorbrengt op sociale media, vertelt dat hij zich regelmatig verbaast over hoe mensen reageren op berichten.

“Er staat een simpel artikel, bijvoorbeeld waarin staat dat iets volgende week gebeurt en binnen vijf minuten vragen mensen: ‘Wanneer dan?’

Of nog erger: ze reageren fel en volledig naast de kwestie. Het is alsof ze alleen het plaatje bekijken en dan maar wat typen. Het is triest.”

Volgens hem is het dieptepunt bereikt wanneer mensen volledig misplaatste meningen geven op basis van wat ze denken te lezen, maar totaal niet begrijpen.

“Je zegt A, en ze reageren op Z. Dat is niet alleen verwarrend, maar ook zorgwekkend. Mensen trekken conclusies die nergens op slaan en verspreiden op die manier desinformatie zonder het zelf door te hebben.”

De analist noemt het schokkend dat zelfs eenvoudige zinnen niet goed worden geïnterpreteerd. “Als dit zo doorgaat, kunnen we het wel vergeten met ons land. Een samenleving die niet kan lezen en begrijpen, kan ook niet bouwen.”

De waarnemer roept op tot actie. Niet morgen, maar nu. Want een volk dat zijn woorden niet begrijpt, verliest zijn grip op de werkelijkheid.

Foto ter illustratie.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

Ied ul Adha offerfeest islam moslim
Suriname

Woensdag 27 mei gelijkgesteld met zondag vanwege Offerfeest

ophalen trens goot kanaal
Suriname

Werkzaamheden aan sluizen moeten wateroverlast in Commewijne beperken

BioGov Programma
Suriname

Suriname zet stap in versterking biodiversiteitsbeheer met BioGov

wateroverlast overstroming
Suriname

Ondernemer Karel Bouterse neemt initiatief om wateroverlast in Pikin Saron aan te pakken

[Aggregator] Downloaded image for imported item #437933
Suriname

Belangrijke Caricom-bijeenkomsten deze week in Suriname

toerisme
Suriname

Toerisme moet economische groei in Tapanahony stimuleren

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws