• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Jones: “Brunswijk neem ik niet altijd serieus”

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
5 februari 2026 08:00
in Suriname
ebu jones

De discussie over de voorgestelde hervormingen van het Openbaar Ministerie (OM) heeft geleid tot een scherpe woordenwisseling tussen NDP-parlementariër Ebu Jones en ABOP-parlementariër en vicevoorzitter van De Nationale Assemblée (DNA), Ronnie Brunswijk.

Beide politici uitten publiekelijk hun standpunten over elkaars rol en visie tijdens het parlementaire debat.

Jones: “Brunswijk neem ik niet altijd serieus”

Jones (NDP) verklaarde in gesprek met DTV dat hij uitspraken van Ronnie Brunswijk niet altijd serieus neemt. Volgens Jones staat Brunswijk bekend om zijn grappenmakerij en is diens modus operandi algemeen bekend.

De reactie volgde op beschuldigingen van Brunswijk aan het adres van Jones, waarin deze stelde dat Jones “regering wil spelen” en geen handlanger van de regering zou moeten zijn.

Brunswijk waarschuwt voor aantasting onafhankelijkheid OM

Vicevoorzitter van DNA en ABOP-fractievoorzitter Ronnie Brunswijk uitte ernstige zorgen over de voorgestelde hervormingen van het OM.

Als lid van de commissie van rapporteurs stelde hij eerder deze week in het parlement dat de plannen de onafhankelijke positie van de procureur-generaal (pg) onder druk zetten.

Volgens Brunswijk is het OM bewust ingericht als één ondeelbaar en hiërarchisch orgaan, onder leiding van een voor het leven benoemde pg, om vervolgingsbeslissingen te beschermen tegen politieke beïnvloeding.

Het schrappen van institutionele waarborgen bij de benoeming van de pg noemde hij zorgwekkend, omdat dit gevolgen kan hebben voor de legitimiteit, het gezag en de interne stabiliteit van het OM.

Pleidooi voor samenhangende hervorming

Brunswijk benadrukte dat hervorming van de rechterlijke macht en het Openbaar Ministerie noodzakelijk is, maar waarschuwde dat dit niet versnipperd en niet via losse initiatiefwetten mag gebeuren.

Zonder samenhang en constitutionele zorgvuldigheid dreigt volgens hem machtsverschuiving in plaats van versterking van de rechtsstaat.

Daarnaast stelde hij dat de regering haar standpunt over de wetsvoorstellen zelf in het parlement moet komen verdedigen, ook al zijn de wetsvoorstellen als initiatiefwetten door DNA-leden ingediend.

Jones weerspreekt beschuldigingen

Jones weersprak de beschuldigingen en insinuaties van Brunswijk. Hij stelde dat de initiatiefwet is ingediend door zes coalitieleden van verschillende coalitiepartijen en dat het normaal is dat Assembleeleden terugkoppeling plegen met hun partij alvorens hun handtekening onder een wetsvoorstel te plaatsen.

Jones wees erop dat de initiatiefwet mede is ondertekend door ABOP-parlementariër Dinotha Vorswijk. Of zij hierover heeft teruggekoppeld met Brunswijk, is Jones naar eigen zeggen niet bekend.

Opmerkelijke verwijzing naar 2021 kwestie HPSG

Vele critici verwijzen naar een opmerkelijk verschil met het verleden. In 2021, bij de oprichting van een NV HPSG onder leiding van de regering Santokhi–Brunswijk, zou Ronnie Brunswijk in DNA expliciet hebben verklaard dat ABOP-parlementariërs vóór de wet zouden stemmen, omdat hij hen daartoe instructie had gegeven.

Toen was het volgens critici wel normaal dat ABOP-parlementariërs als handlangers fungeerden van de toenmalige regering.

In maart 2021 is tussen Suriname en het Deense bedrijf Hybrid Power System Group (HPSG) een overeenkomst getekend waarbij HPSG zich verplichtte om een waterstofcentrale te financieren en te bouwen. Na realisatie hiervan zou Suriname van deze centrale 100 MW energie afnemen.

Echter is gebleken – na druk vanuit de toenmalige oppositie, waaronder de NDP, dat door HPSG een onjuiste voorstelling van zaken was gegeven.

Daarnaast is het Deense bedrijf elementaire verplichtingen uit de overeenkomst niet nagekomen en kan deze ook niet nakomen. Op grond hiervan heeft Suriname de nietigheid van de overeenkomst ingeroepen.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

overtoom
Suriname

Innovatie en erfgoedbescherming hand in hand in Dorp Overtoom te Para

sirene politie ambulance arrest aanhouding
Suriname

Omwonenden helpen bij arrestatie na inbraak

training huielijk geweld
Suriname

Training over huiselijk geweld in Saramacca moet zorgen voor snellere bescherming slachtoffers

ai onderwijs en artificial intellegance
Suriname

Onderwijssector in Suriname verdiept zich in verantwoord gebruik van AI

olie gas oil
Suriname

Staatsolie start seismisch onderzoek naar olie- en gasvoorraden voor de kust van Suriname

auto elektrisch tesla
Suriname

Elektrische voertuigen in Suriname straks verplicht verzekerd

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws