Na het fatale ongeluk van zaterdag op de kruising van de Johannes Mungrastraat en de Veldhuizenlaan, waarbij vier mensen om het leven kwamen en tientallen gewond raakten, stellen veel Surinamers dezelfde vraag: hoe veilig zijn onze wegen eigenlijk, vergeleken met landen om ons heen.
Volgens ondernemer en filantroop Geor Hering is de verkeerssituatie in ons land zelfs volledig ontspoord.
Deze verkeerscriminelen gedragen zich alsof zij onaantastbaar zijn. Ze rijden niet alleen roekeloos, ze spelen doelbewust met mensenlevens.
Aantal verkeersslachtoffers in Suriname daalt, maar blijft zorgwekkend
Internationale vergelijkingen gebruiken vaak WHO schattingen, zodat landen beter naast elkaar te leggen zijn. In het WHO profiel voor Suriname staat een geschatte verkeerssterfte van 16,2 per 100.000 inwoners in 2021.
Voor buurland Guyana ligt die WHO schatting op 15,2 per 100.000 in 2021. Dat is iets lager, maar nog steeds hoog.
Lokale registraties vertellen weer een ander soort verhaal, vooral over de trend door de jaren heen.
Het Verkeersveiligheidsinstituut meldde dat Suriname in 2025 in totaal 61 verkeersdoden telde, tegenover 78 in 2024. Dat is lager, maar het blijft veel voor een klein land.
Brazilië en Frans-Guyana
Met naar schatting 12,3 verkeersdoden per 100.000 inwoners in 2024 ligt Suriname qua verkeersveiligheid onder Brazilië (circa 15,7 per 100.000), maar net boven Frans-Guyana (ongeveer 11,7 per 100.000), wat laat zien dat ons land zich in de regionale middenmoot bevindt, maar nog altijd te maken heeft met een structureel verkeersveiligheidsprobleem
Dubbel zoveel doden in Suriname als op Curaçao
In een ouder Curaçaos statistisch rapport waarin WHO data wordt geciteerd, staat voor de “road traffic death rate per 100.000” een schatting van 9,9 voor Curaçao en 19,6 voor Suriname. Dat laat zien dat Suriname in die vergelijking ongeveer dubbel zo hoog ligt.
Waarom het risico in Suriname snel oploopt
In Suriname botst het wegbeeld vaak met het dagelijks gedrag. Auto’s, brommers, schoolkinderen, voetgangers en bussen delen soms dezelfde ruimte, terwijl stoepen, verlichting en veilige oversteekplaatsen ontbreken of zwak zijn.
Voeg daar regen, gaten in de weg en wisselende wegmarkering aan toe, en een kleine fout wordt al gauw fataal.
Ook afleiding speelt mee. Telefoon in de hand, voice notes, even snel kijken. En dan is er nog rijden na alcohol, vooral na een feestje of late hangout, terwijl men denkt het nog te kunnen.
Wat nu het verschil kan maken
De snelste winst zit in simpele dingen die je meteen voelt: betere verlichting, stoplichten en reflecterende belijning bij drukke plekken, duidelijke zebrapaden rond scholen, en zichtbare controles op snelheid, alcohol en telefoon.
Daarnaast helpt het als de gevaarlijkste kruisingen en wegdelen als eerste worden aangepakt, met drempels en duidelijke waarschuwingen.
De pijn van vier doden in één ochtend laat zien dat verkeersveiligheid geen bijzaak is. Het is een dagelijks risico, en dat risico is te verlagen als we het systeem slimmer maken en handhaving serieuzer nemen.




![[Aggregator] Downloaded image for imported item #426961](https://www.gfcnieuws.com/wp-content/uploads/2026/01/Untitled-1.jpgFFFFFFFFF.jpg)


