• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

‘Groep Surinaamse Nederlanders krijgt geen volledige AOW doordat jaren in Suriname niet meetellen’

De regering erkent het probleem, maar wil het volledige tekort niet financieel herstellen

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
27 augustus 2026 12:00
in Lifestyle, Nederland, Suriname
Duizenden Surinaamse Nederlanders hebben onvolledige AOW

Duizenden Surinaamse Nederlanders hebben onvolledige AOW

Een grote groep Surinaamse Nederlanders ontvangt geen volledige Nederlandse AOW, hoewel sommigen tientallen jaren in Nederland hebben gewoond en gewerkt.

De oorzaak ligt in de manier waarop het Nederlandse staatspensioen wordt opgebouwd.

Jaren waarin iemand in Suriname woonde en niet verzekerd was voor de AOW tellen doorgaans niet mee.

Per ontbrekend verzekeringsjaar kan daardoor 2 procent van de volledige AOW ontbreken.

Volledige AOW vraagt vijftig verzekerde jaren

Volgens de Sociale Verzekeringsbank wordt een volledige AOW opgebouwd gedurende de vijftig jaar vóór de AOW-leeftijd. Ieder verzekerd jaar levert 2 procent op.

Iemand die bijvoorbeeld pas op zijn 35ste vanuit Suriname naar Nederland kwam en daarvoor niet verzekerd was voor de Nederlandse AOW, kan daardoor ongeveer achttien verzekeringsjaren missen.

In een vereenvoudigd voorbeeld resteert dan ongeveer 64 procent van een volledige AOW.

Dat staat los van eventueel werkgeverspensioen dat later in Nederland is opgebouwd.

Mis dit niet:

Drinkwater stroomt weer in Sunny Point na jarenlange problemen met watervoorziening

Vietnam wil Suriname helpen met rijstexport en samenwerking in olie- en gassector

Historische kwestie speelt nog altijd

Voor Surinaamse Nederlanders die vóór de onafhankelijkheid in 1975 in Suriname woonden, ligt het onderwerp extra gevoelig.

Suriname maakte destijds deel uit van het Koninkrijk der Nederlanden, maar inwoners van Suriname waren daardoor niet automatisch verzekerd voor de Nederlandse AOW.

Uit officiële cijfers uit 2019 bleek dat ruim 31.000 AOW-gerechtigden van Surinaamse afkomst in Nederland een onvolledige AOW hadden.

De Nederlandse regering sprak in juli 2026 nog steeds over een grote groep Surinaamse Nederlanders met zo’n AOW-gat.

Bijna 25.000 ouderen hebben inmiddels een eenmalig bedrag van €5.000 ontvangen als gebaar van erkenning. Dit bedrag is geen volledige compensatie voor alle gemiste AOW-jaren.

Het kabinet liet op 9 juli 2026 weten geen aanvullende maatregelen te willen nemen om het volledige AOW-gat te repareren.

Niet iedereen valt in dezelfde groep

Ook Surinamers die pas na 1975 op latere leeftijd naar Nederland kwamen kunnen een onvolledige AOW opbouwen.

Voor hen speelt vooral de gewone regel dat jaren zonder Nederlandse AOW-verzekering niet meetellen.

Wie weinig AOW en weinig ander inkomen heeft, kan mogelijk een AIO-aanvulling krijgen. Daarbij tellen inkomen en vermogen mee, waaronder spaargeld, woningen of percelen in Suriname.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Simons en directeur Clifton Lienga van de SWM hebben het drinkwatersysteem in Sunny Point officieel in gebruik genomen.
Suriname

Drinkwater stroomt weer in Sunny Point na jarenlange problemen met watervoorziening

President Jennifer Simons en de Vietnamese ambassadeur Bùi Văn Nghị bespraken tijdens zijn afscheidsbezoek nieuwe mogelijkheden voor samenwerking op het gebied van landbouw, energie en klimaat. Foto: CDS
Suriname

Vietnam wil Suriname helpen met rijstexport en samenwerking in olie- en gassector

Een gedeelte van de Slangenhoutstraat wordt tijdelijk afgesloten vanwege ontwateringswerkzaamheden.
Suriname

Slangenhoutstraat tot 22 oktober deels afgesloten: politie waarschuwt voor verkeersdrukte

korpschef pinas
Suriname

Korpschef Pinas merkt angst bij Surinamers om criminaliteit te melden

Schiphol aankomsthal
Lifestyle

Garant staan voor familie uit Suriname kan tot 10.000 euro per jaar kosten

Automobilist komt om bij eenzijdig ongeval, mede-inzittende naar ziekenhuis
Suriname

33-jarige automobilist komt om het leven bij botsing tegen EBS-mast

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws