• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

DNL uitgesloten van ATV-debat – fundamentele schending van verkiezingsgelijkheid en burgerrechten

Shafely King door Shafely King
12 mei 2025 23:30
in Suriname
DNL nieuwe leeuw dharm mungra

De politieke partij De Nieuwe Leeuw (DNL) is uitgesloten van deelname aan het verkiezingsdebat “Suriname Kiest – Het Debat”, dat onlangs werd uitgezonden door ATV, de staatszender van het overheidsbedrijf Telesur, en georganiseerd door SEWA.

Ondanks de deelname van andere partijen werd DNL – samen met ten minste één andere partij, VLS – buiten de uitzending gehouden, zonder duidelijke uitleg of transparante selectiecriteria.

Deze uitsluiting is volgens de politieke partij onbestaanbaar en in strijd met meerdere fundamentele rechtsbeginselen.

De partij onderbouwt haar standpunt met de volgende argumenten:

ATV is een staatszender – neutraliteit en rechtvaardigheid zijn verplicht.

Als staatszender valt ATV onder de Surinaamse overheid en is zij gebonden aan de algemene beginselen van behoorlijk bestuur.

Daaronder vallen onder meer:
• het gelijkheidsbeginsel (artikel 8 Grondwet),
• het fair play-beginsel,
• het verbod op willekeur,
• en het motiveringsbeginsel.

Het niet toelaten van politieke partijen tot een publiek debat zonder objectieve en transparante motivatie is daarmee niet alleen onwenselijk, maar ook ongrondwettelijk.

Bovendien staat in artikel 19 van de Grondwet dat iedere burger recht heeft op vrije meningsuiting en toegang tot informatie.

En volgens artikel 54 heeft iedere burger het recht om mede het staatsbestuur te bepalen — direct of via vertegenwoordiging.

Het uitsluiten van DNL betekent dat ook de burgerrechten van duizenden Surinamers die DNL steunen, worden genegeerd.

Zij werden beroofd van het recht om hun partij op gelijke voet met anderen te zien deelnemen aan het publieke debat.

Een patroon dat niet genormaliseerd mag worden

Volgens de politieke organisatie kan het niet zo zijn dat burgers telkens gedwongen worden om te procederen om basale rechten te laten gelden.

“Toegang tot staatsmedia tijdens verkiezingen is geen gunst, het is een grondwettelijk recht. Dat zulke rechten structureel moeten worden afgedwongen in plaats van erkend, toont aan dat de democratische rechtsorde onder druk staat.”

DNL eist onmiddellijke actie

De Nieuwe Leeuw roept op tot:
• Een onmiddellijke en openbare verklaring van ATV en SEWA, welke zich nota bene als een sociaal-culturele en maatschappelijke organisatie uitgeeft, over de selectieprocedure;
• Een publieke rectificatie en compensatie in zendtijd vóór de verkiezingen van 25 mei;
• Een onafhankelijk onderzoek naar de verantwoordelijken, met mogelijke disciplinaire of juridische stappen;
• En de ondersteuning van een collectieve schadeclaim namens burgers en de partij wegens de opgelopen democratische schade.

DNL zal dit incident eveneens voorleggen aan internationale verkiezingswaarnemers en toezichthouders, waaronder de OAS, UNDP en het Bureau van de Hoge Commissaris voor de Rechten van de Mens.

“Verkiezingen zijn alleen geloofwaardig wanneer álle partijen gelijke kansen krijgen. Wie dat zonder uitleg belemmert, draagt verantwoordelijkheid voor de schade aan democratie, vertrouwen én maatschappelijke stabiliteit”, aldus de politieke partij.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

telefoon vrouw bellen
Suriname

Telecomvoorzieningen via BIZA worden afgebouwd, herregistratie tot 9 december

familie gezin diner uiteten kinderen pizza
Lifestyle

Gezinnen in Paramaribo kiezen in kerstperiode liever voor lekker eten

straat verkeer kruispunt auto voertuig
Lifestyle

Wetenschap laat zien dat gejaagd rijden files in Paramaribo juist verergert

ceo roundtable
Nederland

Suriname en Nederland versterken economische banden tijdens drukbezochte CEO Roundtable

Zwaailichten politie
Suriname

Analist ziet daling criminaliteit als bemoedigend signaal

appel verrot
Suriname

Supermarktklanten melden toename van bedorven appels in Suriname

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2025 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2025 GFC Nieuws