• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Diasporafonds dit jaar nog operationeel, Diasporabank binnen 5 jaar mogelijk

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
25 januari 2021 12:09
in Nieuws
santokhi en ori e1611572904328

GFC NIEUWSREDACTIE- De oprichting van het Diasporafonds binnen een jaar en vervolgens de oprichting van de Diasporabank binnen vijf jaar zijn enkele van de concrete voorstellen die door de presidentiële commissie Diasporakapitaal en Diasporabank zijn gedaan.

De commissie is in oktober 2020 door president Chan Santokhi benoemd. Binnen drie maanden is een rapport uitgebracht.

‘Verspreid, maar wel verenigd’, zo beschrijft Robby Makka het diasporarapport dat vorige week door de presidentiële commissie Diasporakapitaal en Diasporabank is uitgebracht.

Makka is als vaste consultatiepartner verbonden aan deze commissie. De presidentiële commissie staat onder leiding van Henry Ori.

De oprichting van een Diasporafonds en een Diasporabank zijn zaken waarover de presidentiële commissie zich heeft gebogen.

Makka heeft goede hoop dat het fonds al voor 25 november 2021 operationeel zal zijn. “Surinamers wereldwijd sluiten zich aan bij de virtuele Staat van de Surinaamse diaspora, met als doel elkaar steunen, perspectief bieden. Mensen met potentie met elkaar verbinden, dat creëert een soort magie. We hebben virtueel vergaderd als Nederland en Suriname binnen de presidentiële commissie en we zeiden en vinden samen: Dirty Money is not done”, zegt Makka in gesprek met Diaspora Suriname Pers.

Volgens Makka worden de voorbereidingen voor de oprichting van het fonds en de bank reeds getrokken. “Deze zijn op schema. Het traject is afhankelijk van snelle besluitvorming en vervolgens implementatietempo van de adviezen uit het rapport”.

De voorbereidingen zijn drieërlei, namelijk organisatorisch, juridisch en financieel. Er zijn 14 adviezen en 10 conclusies uitgebracht. “Uitgaande van de adviezen komt er eerst een fonds en dan een bank. Fonds binnen 1 jaar en Bank binnen 5 jaren. Beide zijn haalbaar”, benadrukt Makka.

Bekijk ook:

Regering versnelt woningbouw: eerste 150 woningen moeten in december gereed zijn

Dodelijke aanrijding eist leven van 34-jarige Romana Jibodh

Structuur Fonds

Het fonds zal een stichting worden naar Nederlands recht. De eerste stap is het opzetten van een Diasporafonds (DF) in Nederland dus naar Nederlands recht. Dit dient uiterlijk 25 november 2021 een feit te zijn. Binnen zes maanden zal het Ministerie van BIBIS de netwerkdiaspora instituties van het Diaspora Instituut Suriname (DIS) operationeel maken, mede via haar werkarmen (buitenposten) in Den Haag, Brussel, Washington en andere regio’s.

Het doel is dat de instituten zelfstandig en onafhankelijk opereren. Het advies is dat hetzelfde bestuur van DIS leiding geeft aan dit Diasporafonds. Dit bevordert de korte lijnen voor daadkracht. Er komt ook een Raad van Toezicht voor dit Fonds.

Hoeveel Geld

De verwachting is dat ongeveer €50 miljoen per jaar via het fonds en de bank richting Suriname gaat. In tien jaar tijd gaat het om een half miljard Euro. “Er is een exercitie van € 888 miljoen in het rapport. Minder of meer dan deze schattingen is afhankelijk van een implementatieplan”, reageert Makka verder op vragen van Diaspora Suriname Pers. Implementatie en met name de open- rationalisatie van dit plan is een vak op zich.

Veiligheidskleppen

Wetgeving en compliance moeten als veiligheidskleppen voorkomen dat er crimineel geld via het fonds en de bank richting Suriname gaan. Volgens Makka zal de huidige National Risk Assessment (NRA) een positieve bijdrage leveren ten behoeve van de financiële stabiliteit en het vertrouwen in de bankensector van Suriname.

De NRA moet o.a. ervoor zorg dragen dat de risico’s, via compliance vereisten, in de financiële sector in kaart worden gebracht en zoveel als mogelijk worden geminimaliseerd op het gebied van witwassen, terrorismefinanciering en de handel in wapens. Het minimaliseren zal geschieden door middel van wetgeving, regels, procedures en andere maatregelen.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

Waarnemend president bezoekt bouwlocatie in Commewijne.
Suriname

Regering versnelt woningbouw: eerste 150 woningen moeten in december gereed zijn

Illustratiefoto
Suriname

Dodelijke aanrijding eist leven van 34-jarige Romana Jibodh

Candlelight vigil in Suriname voor slachtoffers tragische MV Barima-ramp
Suriname

Herdenking op Waka Pasi voor slachtoffers tragisch scheepsongeval Guyana

Illustratiefoto.
Suriname

DES houdt veroordeelden aan op luchthaven

Tijdelijke oplossing voor reizigers naar Suriname.
Suriname

Ministerie treft tijdelijke regeling wegens storing VFS Global-visumwebsite

Huis in Suriname? Dan kan je bijstand in gevaar zijn
Lifestyle

‘Volledige terugbetaling bijstandsuitkering bij verzwijgen woning of perceel in Suriname’

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws