Ingenieur Dharm Mungra reageert kritisch op de aankondiging dat de bouw van de nieuwe vergaderzaal van De Nationale Assemblee (DNA) wordt voortgezet, ondanks waarschuwingen van UNESCO over mogelijke verwijdering van Paramaribo’s historische binnenstad van de Werelderfgoedlijst.
Volgens Mungra is deze beslissing “onlogisch, schadelijk en economisch onverantwoord”.
Mungra toont zich verrast dat zelfs de betrokken minister blijft vasthouden aan voortzetting van het project, terwijl de risico’s voor Suriname volgens hem aanzienlijk zijn.
“Deze logica is helaas niet zo logisch als het lijkt. Ik ben verbijsterd dat zelfs deze minister, in wie ik zoveel vertrouwen heb, dit standpunt inneemt. Ik hoop niet dat hij wordt beïnvloed door de corrupte belangen die deze situatie hebben veroorzaakt.”
Volgens Mungra is het essentieel eerst de gevolgen van het “brutaal en ongehoord” doorgaan in kaart te brengen voordat er onomkeerbare schade ontstaat.
Mungra reageert hiermee op recente uitspraken van minister Stephen Tsang van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening (OWRO), die verklaarde dat de bouw wordt hervat omdat maandelijks oponthoud €50.000 kost en een half jaar wachten op UNESCO-besluitvorming zou oplopen tot €500.000.
Tsang stelt dat de bouw “gewoon doorgaat”, de hoogte van het gebouw mogelijk nog iets kan worden aangepast en de footprint te groot is, maar “niet te veranderen”.
Hij erkende dat een stopzetting eerder was opgelegd vanwege de waarschuwing van UNESCO, maar dat DNA als opdrachtgever heeft besloten door te gaan.
Gevolgen verlies UNESCO-werelderfgoedstatus
Mungra wijst erop dat de financiële schade voor Suriname niet alleen theoretisch is, maar concreet en direct voelbaar zou zijn:
Mogelijke consequenties:
-
Aanzienlijke daling van toeristenstroom, met negatieve impact op hospitality, diensten en lokale ondernemingen.
-
Verlies van internationale steun, subsidies en bijdragen voor behoud en promotie van erfgoedlocaties.
-
Afnemende investeringen in culturele, toeristische en stedelijke infrastructuur.
-
Aantasting van Surinames internationale reputatie, met bijkomende economische schade.
“Wie het erfgoed verwaarloost, brengt niet alleen cultuur en identiteit in gevaar, maar ook substantiële financiële voordelen voor het land.”
Financiële voordelen die Suriname dreigt te verliezen
Mungra benadrukt dat Suriname in het afgelopen decennium aanzienlijk heeft geprofiteerd van de werelderfgoedstatus:
-
IDB-lening van circa USD 30 miljoen voor de revitalisatie van historisch Paramaribo, tegen gunstige voorwaarden.
-
Internationale toezeggingen van minstens USD 20 miljoen voor duurzaam natuurbeheer, waaronder het Centraal Suriname Natuurreservaat.
-
Indirecte economische voordelen uit toerisme, internationale samenwerkingen en investeringspartnerschappen.
Deze middelen zouden volgens Mungra in gevaar kunnen komen wanneer UNESCO besluit de binnenstad van de lijst te verwijderen.
Mungra waarschuwt voor verkeerde prioriteiten
Volgens Mungra is het argument van maandelijkse kosten een kortzichtige redenatie die een veel grotere nationale schade riskeert:
“We praten niet over enkele tonnen, maar over structurele verliezen van tientallen miljoenen, reputatieschade en het verlies van ons historisch gezicht. Dat men ervoor kiest dit te negeren, is onbegrijpelijk.”
Hij benadrukt dat het besluit niet alleen cultureel, maar ook financieel schadelijk kan uitpakken voor toekomstige generaties.







