In Suriname is het geen geheim. Er zijn mensen die zich enorm uitsloven om bij de zogenoemde elite te horen.
Ze proberen ook bevriend te raken met invloedrijke personen, willen op hun feestjes uitgenodigd worden, laten zich graag met hen zien en zorgen dat ze op de juiste plekken verschijnen.
Soms trekken moeders zelfs hun dochters hierin mee, in de hoop dat ook zij ‘erbij horen’. Maar wat zit er achter dat gedrag?
Psychologen noemen dit statuszoekend gedrag, blijkt uit een analyse van GFC Nieuws Lifestyle.
Volgens internationaal onderzoek van Aston University ontstaat het vaak uit een gevoel van onzekerheid of minderwaardigheid.
Mensen die het gevoel hebben dat ze er niet bij horen, proberen dat te compenseren door te doen alsof ze wél deel uitmaken van de elite.
Ze investeren in dure kleding, opvallende lifestyle-keuzes en relaties met mensen die hoger op de sociale ladder staan.
In de praktijk levert dat zelden echte voldoening op. Het streven om geaccepteerd te worden door een groep die je niet vanzelf toelaat, zorgt juist voor stress en onzekerheid.
De persoon blijft continu bezig met wat anderen denken, in plaats van trouw te blijven aan zichzelf.
In Suriname is deze drang om ‘erbij te horen’ ook een spiegel van de samenleving. Status en uiterlijk vertoon worden vaak belangrijker gevonden dan inhoud, karakter en kennis.
Terwijl juist die eigenschappen ervoor zorgen dat iemand écht respect verdient.
De les is volgens de wetenschappelijke literatuur duidelijk. Wie zichzelf voortdurend vergelijkt met de elite, blijft in hun schaduw leven.
Echte waardigheid komt volgens onderzoekers niet van buitenaf, maar uit zelfvertrouwen en het besef dat je waardevol bent zonder goedkeuring van anderen.




![[Aggregator] Downloaded image for imported item #419973](https://www.gfcnieuws.com/wp-content/uploads/2025/11/54186835-0878-46e0-9479-2726941cc3f2.jpg)