• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Contante betalingen in oliedeal Santokhi zorgen voor gefronste wenkbrauwen Spong en Mungra

Ida Thornhill door Ida Thornhill
23 november 2025 21:30
in Suriname
Euros

Contante betalingsmogelijkheden van buitenlandse oliemaatschappijen zorgen voor wantrouwen

De bekende Nederlands-Surinaamse advocaat Gerard Spong heeft in een gesprek met de Nederlandse journalist Joost Vullings genuanceerde kritiek geuit op de ambitieuze oliewinstverwachtingen van Suriname.

Volgens Spong is hij “niet overtuigd” dat de verwachte inkomsten wezenlijk zullen bijdragen aan de economische stabiliteit van het land.

Hij waarschuwt dat een belangrijke clausule in de oliedeal, die onder voormalig president Chandrikapersad Santokhi werd gesloten, grote risico’s met zich meebrengt.

Die overeenkomst bepaalt volgens hem dat slechts 6,5 procent van de winsten naar de staatskas gaat, en erger nog: het contract laat toe dat betalingen “contant” kunnen plaatsvinden. Spong zegt dat dit een mogelijke toegangspoort biedt voor witwaspraktijken.

Spong waarschuwt voor contante betalingen

In het interview wijst Spong erop dat de oliedeal met buitenlandse maatschappijen een bijzonder laag winstpercentage voor de staat kent: Slechts 6,5 procent van de winsten vloeit in de staatskas.”

Dat cijfer baart hem zorgen, omdat het simpelweg veel te klein is om grote olie-inkomsten structureel te laten bijdragen aan sociale en economische programma’s. Hij gaat verder met zijn kritiek: “Ik heb weinig geloof dat deze inkomsten echt gaan helpen zoals men voorspelt.”

Daarnaast is de clausule die contante betalingen toestaat volgens hem potentieel problematisch. Spong waarschuwt dat op die manier grote sommen geld zonder toezicht kunnen stromen.

“Er is een opening voor eventuele witwaspraktijken,” zegt hij, waarmee hij suggereert dat iemand met kwade bedoelingen de contante route kan gebruiken om geldstromen te maskeren.

Critici verontrust over mogelijke witwasrisico’s

Spong’s opmerkingen worden gedeeld door andere actoren in Suriname. Politicus Dharm Mungra liet zondagavond aan GFC Nieuws weten dat hij “verbijsterd” is dat Santokhi destijds een clausule heeft afgedwongen die contante betalingen mogelijk maakt.

Volgens Mungra is het buitengewoon zorgwekkend dat zulke cruciale details in een oliedeal met internationale partners op die manier zijn vastgelegd.

Hij voegt eraan toe dat transparantie en integriteit in zulke contracten van levensbelang zijn, zeker als het gaat om inkomsten uit olie die het groeipotentieel van Suriname zouden moeten ondersteunen.

Mungra roept dan ook op tot publiek debat en strengere controle om te voorkomen dat een economische kans verwordt tot een financieel gevaar.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

Zwaailicht politie
Suriname

Bewaker aangehouden in Geyersvlijt na incident met vuurwapen

Schoolkinderen
Suriname

Gezonde voeding op school krijgt impuls met nieuw pre-pilot project

Paramaribo Suriname onafhankelijkheidsplein
Lifestyle

Geor Hering daagt Surinamers uit bewijs te leveren voor geesten in presidentieel paleis

dharm mungra
Suriname

DNL biedt discussiestuk WBTRS aan President en DNA

[Aggregator] Downloaded image for imported item #436325
Suriname

Politie rolt deel van gewelddadige bende op in Wanica

omgevallen boom
Suriname

Loosleiding Kampstafweg vrijgemaakt na belemmering door omgevallen boom

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws