• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Buitenland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Buitenland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

BTW-tip voor consumenten en ondernemers : Geen BTW op “oude” levensmiddelen

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
4 January 2023 04:00 - Geüpdatet op 6 January 2023 08:07
in Nieuws
shopping 879498 960 720 winkel supermarkt consumptie levensmifddelen goederen

INGEZONDEN– De nieuwe wet Belasting over de Toegevoegde Waarde (BTW) is enkele dagen in werking getreden in Suriname en het is opgevallen dat er in de samenleving veel onduidelijkheid bestaat hierover.

Het is voor velen inmiddels algemeen bekend dat BTW zal worden berekend bij de invoer en verkoop van goederen en het leveren van diensten.

Het is daarnaast ook bekend dat verschillende BTW tarieven van toepassing zijn, afhankelijk van het soort goed dat wordt ingevoerd of wordt verkocht, of soort dienst wordt geleverd.

Het is echter nog onvoldoende bekend dat voor een vlotte overgang van de omzetbelasting (OB) naar de BTW een overgangsregeling van toepassing is.

Gezien het belang in de praktijk, zal in dit artikel de focus liggen op de overgangsregeling ter zake de verkoop van producten door handelsondernemingen.

Bij verkoop van producten door handelsondernemingen, dient in beginsel vanaf 1 januari 2023, in plaats van OB, BTW geheven te worden over de prijs (exclusief OB) van een product.

Echter, op grond van de genoemde overgangsregeling in de Wet BTW dienen levensmiddelen die tot en met 31 december 2022 op voorraad waren in handelszaken, zonder BTW verkocht te worden aan consumenten. Dit geldt voor de periode van 1 januari 2023 tot en 31 maart 2023.

Deze maatregel is opgenomen in een overgangsregeling om te voorkomen dat over de prijzen waar al OB in zit verdisconteerd, nogmaals BTW wordt berekend.

Zonder deze maatregel zou de invoering van de BTW leiden tot een cumulatie van consumptiebelastingen (OB en BTW) op producten.

Door deze overgangsregeling wordt voorkomen dat over levensmiddelen die reeds vóór 1 januari 2023 in de voorraad waren bij de handelszaken, BTW wordt berekend.

Handelsondernemingen, die andere producten dan levensmiddelen verkopen, kunnen onder voorwaarden en op verzoek in aanmerking komen voor een verrekening van reeds betaalde OB bij invoer.

Hierbij geldt dat de OB die is betaald bij invoer van producten in 2022, onder voorwaarden, kan worden teruggevraagd bij de belastingdienst.

Ook deze overgangsregeling is om te voorkomen dat over de prijzen van producten waar OB in zit verwerkt, nogmaals BTW wordt berekend.

Zonder deze overgangsregeling zouden prijzen van producten worden verhoogd met het tarief van de BTW.

Het is tot nog toe onduidelijk op welke wijze de handhaving en controle op naleving van deze overgangsregeling door de overheid in de praktijk eruit zal zien.

Voor vragen over dit onderwerp kunt u contact opnemen met ondergetekende.

Farousha I. Rellum MSc.,
fiscalist
Managing Director Rellum and Partners N.V.

ShareTweetSend

Meer berichten

hangmat
Lifestyle

Gezellig onder de boom praten in Saramacca laat zien dat dorpsleven nog springlevend is

vrouw dame bed slapen
Lifestyle

Discussie in Suriname over slapen met groot achterwerk en rugpijn

Euro banknotes colored in the colors of the flag of Netherlands
Lifestyle

Jaloerse nicht dreigt vrouw uit Paramaribo aan te geven voor zwart werk in Nederland

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2025 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Buitenland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2025 GFC Nieuws