Surinamers met overgewicht krijgen in hun omgeving vaak te horen dat het niet zo erg is en dat het allemaal wel meevalt.
Maar dat is foute boel, benadrukt lifestyle deskundige Patricia Wong in gesprek met GFC Nieuws.
Volgens Wong wordt er op die manier een serieus gezondheidsprobleem gebagatelliseerd. “Wanneer mensen steeds horen dat het meevalt, normaliseer je een risico dat grote gevolgen kan hebben,” legt zij uit.
Overgewicht verhoogt de kans op diabetes type 2, hart en vaatziekten, hoge bloeddruk en pijnlijke gewrichtsproblemen.
Als vrienden en familie deze risico’s wegwuiven, verdwijnt de prikkel om leefstijl aan te passen.
De psychologische gevolgen zijn minstens zo belangrijk.
Een geruststellende houding lijkt vriendelijk, maar zorgt er vaak voor dat iemand klachten niet serieus neemt of professionele hulp uitstelt. Pas wanneer gezondheidsproblemen verergeren, wordt er actie ondernomen, vaak te laat.
In Suriname speelt daarnaast de sociale cultuur een rol. Gezelligheid en eten zijn nauw verbonden en wie een portie weigert of gezond wil leven krijgt al snel te horen: “doe niet zo moeilijk, het valt wel mee.”
Deze sociale druk werkt ongezond gedrag in de hand en maakt het moeilijker om gewoontes te veranderen.
Bovendien zien kinderen dat overgewicht in hun omgeving als normaal wordt beschouwd, waardoor patronen zich van generatie op generatie herhalen.
Op de lange termijn kan dit leiden tot een groeiende ziektelast en een lagere levenskwaliteit in de samenleving.
Wong pleit daarom voor meer openheid en eerlijkheid. “Het is beter iemand liefdevol te motiveren om gezonder te leven, dan problemen te vergoelijken.
Door bewustwording en kleine veranderingen kan veel ellende worden voorkomen,” besluit zij.