• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Bestaanszekerheid landbouwers Wayambogebied in gevaar

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
1 juni 2023 00:00 - Geüpdatet op 26 oktober 2023 06:39
in Nieuws
landbouwers

GFC NIEUWSREDACTIE- De noodkreet van Stichting Afwatering Agrarische velden in Suriname, onder leiding van voorzitter, Gilbert Knott, is persoonlijk aangehoord door minister Parmanand Sewdien van Landbouw, Veeteelt en Visserij (LVV) tijdens de eerste overlegsessie tussen diverse betrokken partijen in het district Saramacca.

De stichting is reeds geruime tijd bezig de aandacht van de beleidsmakers te trekken, omdat de toekomst en de bestaanszekerheid van de landbouwers in het Wayambogebied ernstig in gevaar is.

Deze eerste overlegsessie tussen de partijen, is het directe gevolg van de petitie die op 10 februari is overhandigd door de stichting aan president Chandrikapersad Santokhi.

Tijdens het overleg is de problematiek aan de orde gekomen zijnde het continue onder water lopen van de landbouwpercelen waarbij de stremming van de natuurlijke afvoer waterwegen, door activiteiten van Staatsolie N.V. ten grondslag ligt.

In de Natuurbeheersgebied beschikking van 25 maart 2001 (SB 2002 nr 88) van het ministerie van Natuurlijke Hulpbronnen wordt vermeld dat de aangegeven rode lijn niet mag worden overschreden bij het ontplooien van activiteiten in betreffend gebied.

Echter blijkt bij onderzoek, uitgevoerd door D. Noorddam in opdracht van de Staatsolie Maatschappij Suriname N.V., dat Staatsolie wel voorbij de rode lijn activiteiten uitvoert. Het gevolg van de stremming in combinatie met de regens en de gebiedsligging is een bijna continue overstroming van het gebied waardoor agrarische ontwikkeling onmogelijk is geworden.

Landbouwers die in het verleden bijvoorbeeld wekelijks 80 bundels tayerblad oogstten voor de exportmarkt, kunnen dit allang niet meer. De productiegebieden hebben plek moeten maken voor water dat nergens naar toe kan.

Indien het gebied wordt voorzien van civieltechnische waterwerken (kanaal, dam, pomphuis etc.) zal de stap worden gezet richting structurele agrarische ontwikkeling van het gebied, de lokale gemeenschap en ontwikkeling van Suriname in zijn geheel middels het waarborgen van een stukje voedselzekerheid en bestaanszekerheid.

Bekijk ook:

Politie houdt twee verdachten aan na diefstal van aluminiumonderdelen in Houttuin

‘Nederlands model met handhavers kan de Surinaamse politie ontlasten’

De stichting heeft na de overlegsessie plaatsen aangedaan met Landbouw-directeur, Soedeshchand Jairam, hoofdbeleidsmedewerker Soraya van Dijk-Abdulhak en ressort- en rayonleiders waarbij de ernst van de situatie van nabij is bekeken. Als de situatie ongewijzigd blijft, zal het gebied binnen niet al te lange tijd veranderd zijn in een grote waterpoel alleen maar vanwege de drang naar olie.

De stichting gaf aan zeker niet tegen de oliewinning te zijn maar wel tegen de manier van hoe er te werk wordt gegaan. Als partijen, werkzaam in hetzelfde gebied, rekening houden met elkaar bij uitvoering van hun dagelijkse activiteiten, is er een win-win situatie waar uiteindelijk Suriname voordeel aan heeft.

De minister heeft zijn ondersteuning toegezegd. Ondertussen zal intern overleg worden gevoerd welke oplossingsmodellen en strategieën toegepast kunnen worden die bij de eerstvolgende meeting in gezamenlijk overleg besproken zullen worden voor de aanpak van dit ernstig probleem.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

Verdachten hebben gezamenlijk 14 vonnissen op hun naam staan.
Suriname

Politie houdt twee verdachten aan na diefstal van aluminiumonderdelen in Houttuin

Meer toezicht op straat: is een Surinaams boa systeem een optie? Foto: voertuig Nederlandse handhaving
Nederland

‘Nederlands model met handhavers kan de Surinaamse politie ontlasten’

Onderwijsveld bespreekt uitdagingen en verbeterpunten tijdens evaluatiebijeenkomst
Suriname

Schoolleiders blikken terug op onderwijsjaar en werken aan verbeteringen voor nieuw schooljaar

Mensenrechten vragen om dialoog, onderwijs en maatschappelijke bewustwording.
Suriname

Suriname zoekt balans tussen tradities en internationale mensenrechtennormen

SRD 90 miljoen voor zonnepanelen
Suriname

Hakrinbank lanceert zonne-energiefinanciering en AI-opleiding tijdens 90-jarig jubileum

Voorbereidingen India Day 2026 centraal tijdens bezoek aan Nickerie.
Suriname

India en Suriname zetten in op verdere versterking van culturele banden

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws