• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Belastingdirecteur Kalaykhan: “Btw is bij elke schakel even belangrijk”

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
5 januari 2023 08:39
in Nieuws
belasting sparen besparing geld begroting

GFC NIEUWSREDACTIE- De Wet Belasting Toegevoegde Waarde die per 1 januari is ingegaan in Suriname, is volgens Belastingdirecteur Ismael Kalaykhan bij elke schakel even belangrijk.

Hij noemt de btw een belasting die wordt betaald door de consument. “Degene die uiteindelijk gebruik maakt van de dienst, degene die consumeert moet de belasting betalen,” aldus de functionaris.

Hij legt uit dat er gesproken wordt van toegevoerde waarde omdat er in het proces meerdere schakels zijn, die elk een waarde toevoegen en daarover belasting berekenen.

Kalaykhan: “Bij de btw is elke schakel even belangrijk om uiteindelijk de juiste belasting te berekenen op de prijs die de consument betaalt.” Volgens hem heeft elke schakel ook een aftrekmogelijkheid. Dit is ook het verschil met de Omzetbelasting waar er geen aftrekmogelijkheid was.

De belastingdirecteur zegt verder dat de btw stopt bij de consument, omdat die deze belasting niet kan door verrekenen. “Met dit systeem voorkom je ook dat de btw invloed heeft op de kostprijs. Bij de OB kon je het niet aftrekken, het zat in de kostprijs.”

Dit houdt volgens Kalaykhan ook in dat er over hetzelfde product meerdere keren btw wordt geheven, echter met dien verstande dat die dus door elke schakel wordt afgetrokken.

“De importeur betaalt btw over zijn product. Vervolgens berekent hij over hetzelfde goed de btw door naar de groothandelaar, die dat ook doet wanneer hij doorverkoopt aan de winkelier. De winkelier doet vervolgens hetzelfde naar de consument toe. Al die btw tot aan de consument mag afgetrokken worden door al die schakels.”

De belastingdirecteur benadrukt dat de btw geen invloed mag hebben op de kostprijsberekening. “Als je een product gaat kopen in de winkel, ga je vaak moeten zien “prijs zonder btw en prijs met btw.”

Mis dit niet:

UMA analyseert: 22 suïcides en stijgend huiselijk geweld vragen om actie

Suriname wil vanaf eind 2027 zelf testen op kwik en cyanide

Kalaykhan zegt dat er uiteindelijk btw betaald wordt over de consumentenprijs. Het kan niet doorberekend worden in de kostprijs, omdat het bij elke schakel wordt afgetrokken. “Het mag eigenlijk niet,” verduidelijkt de belastingfunctionaris.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Wanneer thuis geen veilige plek meer is.
Suriname

UMA analyseert: 22 suïcides en stijgend huiselijk geweld vragen om actie

lab arts doktoren virus
Suriname

Suriname wil vanaf eind 2027 zelf testen op kwik en cyanide

afval gooien uit raam auto
Suriname

Boetes tot SRD 10.000 voor illegale vuilstort, vervuilde percelen en autowrakken

Minister Miquella Huur ontving de presidentiële werkgroep Armoede, Welzijn en Productieve Arbeid voor overleg over projecten in het binnenland. Foto: CDS
Suriname

Suriname wil met rijst, cassave en ondernemerschap meer inkomsten creëren in binnenland

Illustratiefoto.
Suriname

Man aangehouden na bedreiging politie op politieterrein Nieuw-Nickerie

Toeristen vallen onder andere regels. Foto: American Airlines Boeing
Lifestyle

‘Naar Amerika emigreren kan opeens moeilijker worden voor Surinamers’

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws