De Nederlandse regering wil het delen van woningen en het verhuren van kamers gemakkelijker maken om het woningtekort aan te pakken.
Deze ontwikkeling is ook relevant voor Surinamers in Nederland, onder wie ouderen met een extra slaapkamer, jongeren die woonruimte zoeken en gezinnen die familie willen laten inwonen.
Oud-Ajaxvoetballer Bryan Roy, die Surinaamse roots heeft, reageerde inmiddels instemmend op een bericht dat waarschuwt voor verplicht woningdelen.
Uit de officiële kabinetsplannen blijkt echter niet dat bewoners gedwongen worden hun huis met anderen te delen.
Bryan Roy reageert op waarschuwing
Op sociale media heeft Roy met het woord ‘Eens’ gereageerd op een bericht waarin wordt beweerd dat de overheid mensen wil verplichten hun woning te delen.
De voormalige profvoetballer gaf in zijn korte reactie geen verdere uitleg over zijn standpunt.
De Nederlandse regering heeft wel plannen om woningdelen te stimuleren. In het regeerakkoord staat dat regels voor kamerverhuur, hospitaverhuur en het splitsen van woningen eenvoudiger moeten worden.
Een algemene verplichting om een onbekende in huis te nemen, staat daar niet in.
Kabinet wil meer mensen aan woonruimte helpen
Op 16 oktober maakte de Rijksoverheid nieuwe afspraken bekend met gemeenten, provincies en woningcorporaties.
Daarmee willen de betrokken partijen sneller woonruimte beschikbaar maken voor onder anderen starters, mensen die recent zijn gescheiden en statushouders.
Naast tijdelijke woningen en het aanpassen van leegstaande gebouwen wordt ook woningdelen genoemd.
De Tweede Kamer besprak op 7 oktober al hoe bestaande woningen beter kunnen worden benut.
Ook mogelijkheden voor Surinaamse gezinnen
Voor een Surinaamse student die in Nederland moeilijk een kamer kan vinden, kan het verhuren van kamers door particulieren extra mogelijkheden bieden.
Een oudere bewoner met een ruime woning kan er vrijwillig voor kiezen een kamer te verhuren en daarmee inkomsten te verdienen.
Andere bewoners willen een extra slaapkamer mogelijk juist beschikbaar houden voor kinderen of familieleden die vanuit Suriname op bezoek komen.
De aangekondigde plannen betekenen niet dat zij deze ruimte verplicht moeten verhuren.
Woning delen kan financiële gevolgen hebben
Volgens de Rijksoverheid moeten mensen die een kamer willen verhuren eerst controleren welke regels hun gemeente, verhuurder of hypotheekverstrekker hanteert.
Ook kunnen huurinkomsten gevolgen hebben voor bijstand en de aanvullende inkomensvoorziening voor ouderen, de AIO.
Voor andere toeslagen en uitkeringen gelden afzonderlijke voorwaarden.
De huidige kabinetsplannen richten zich op het gemakkelijker maken van gedeeld wonen. Wie daadwerkelijk een kamer wil verhuren, moet daarvoor nog steeds rekening houden met de geldende voorwaarden.






