Wie in Nederland een sociale huurwoning heeft en daarnaast een huis bezit in Suriname, hoeft niet automatisch zijn huurwoning op te geven.
Dat geldt bijvoorbeeld voor mensen die een ouderlijk huis in Paramaribo erven of een woning kopen voor een latere terugkeer.
Of beide woningen behouden mogen blijven, hangt af van het huurcontract, de regels van de woningcorporatie en waar iemand daadwerkelijk woont.
Een Nederlandse rechtszaak uit augustus 2026 laat zien waarom woningbezit alleen niet altijd voldoende is om een huurcontract te beëindigen.
Rechter wijst ontruiming af ondanks twee koopwoningen
De Rechtbank Den Haag behandelde op 25 augustus een zaak waarin woningcorporatie Rijswijk Wonen een sociale huurwoning wilde laten ontruimen.
De huurder bezat twee koopwoningen. Volgens de corporatie had hij belangrijke informatie over zijn woningbezit verzwegen.
De rechter vond echter onvoldoende bewijs dat de man bij het aangaan van de huurovereenkomst onjuiste informatie had verstrekt.
Bovendien had Rijswijk Wonen woningbezit niet uitgesloten in haar toelatingsbeleid of huurcontracten.
De ontruiming werd afgewezen. De inmiddels vertrokken man verloor zijn eigen huurderschap, terwijl zijn ex-partner de huurwoning mocht blijven huren.
De rechtszaak betrof geen Surinaams vastgoed.
Werkelijke woonplaats blijft belangrijk
Voor iemand die in Nederland werkt en daar zijn dagelijkse leven heeft, kan het bezit van een Surinaamse woning samengaan met sociale huur.
Dat verandert wanneer iemand feitelijk grotendeels in Suriname woont en zijn Nederlandse huurwoning nauwelijks gebruikt.
Veel woningcorporaties verplichten huurders om hun woning zelf als hoofdverblijf te gebruiken.
Ook kunnen corporaties aanvullende contractvoorwaarden stellen aan het bezit van andere woningen.
Surinaams huis kan wel huurtoeslag kosten
Een huurwoning mogen behouden betekent niet automatisch dat iemand recht blijft houden op huurtoeslag.
Volgens Dienst Toeslagen geldt in 2026 een vermogensgrens van €38.479 voor iemand zonder toeslagpartner. Voor toeslagpartners samen bedraagt die €76.958.
Ook een tweede woning in Suriname kan meetellen als vermogen. Bij een geërfd familiehuis moet het daadwerkelijke eigendomsaandeel worden vastgesteld.
Voor mensen met een bijstandsuitkering gelden afzonderlijke vermogensregels.
Nederland onderzoekt strengere regels
Het Nederlandse kabinet kondigde op 21 september plannen aan om bij nieuwe sociale huurcontracten ook het vermogen van woningzoekenden te toetsen.
Volgens het ministerie van Volkshuisvesting moet het wetsvoorstel begin 2027 voor openbare reacties worden voorgelegd. De plannen zijn dus nog geen geldende wettelijke beperking.






