Nu Suriname en Guyana hun economieën verder ontwikkelen en de olie- en gassector nieuwe kansen op werk en ondernemerschap creëert, neemt ook het belang van goed opgeleide arbeidskrachten toe.
Tegen deze achtergrond heeft een delegatie van de Suriname-Guyana Chamber of Commerce (SGCC), afkomstig uit Guyana, overleg gevoerd met minister Dirk Currie van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur over de aansluiting tussen onderwijs, vaardigheidsontwikkeling en de behoeften van het bedrijfsleven.
De ontmoeting richtte zich op de vraag hoe onderwijs en beroepsontwikkeling beter kunnen inspelen op de veranderende vraag naar kennis en vaardigheden.
Daarbij kwam ook het belang van een grotere betrokkenheid van de private sector bij de ontwikkeling van menselijk kapitaal aan de orde.
Economische groei vraagt om gekwalificeerd personeel
De ontwikkelingen in beide buurlanden maken dit vraagstuk steeds urgenter. Guyana heeft zijn olieproductie de afgelopen jaren sterk uitgebreid en investeert in technische opleidingen om meer eigen arbeidskrachten voor de groeiende economie op te leiden.
In Suriname wordt ondertussen toegewerkt naar de eerste offshore olieproductie, die volgens de huidige planning in 2028 moet beginnen.
De groei van deze sectoren brengt niet alleen vraag naar gespecialiseerde technici en ingenieurs met zich mee. Ook in onder meer logistiek, transport, bouw, administratie en dienstverlening zijn vaardigheden nodig om de bredere economische ontwikkeling te ondersteunen.
Voor beide landen is daarom van belang dat jongeren en andere werkzoekenden toegang hebben tot onderwijs en opleidingen die aansluiten op de kansen die zich op de arbeidsmarkt voordoen.
Economische groei alleen garandeert immers niet dat de lokale beroepsbevolking over de juiste kwalificaties beschikt om daarvan te profiteren.
Bedrijfsleven moet nauwer betrokken worden
Tijdens het gesprek met minister Currie benadrukte de SGCC het belang van meer inbreng vanuit het bedrijfsleven bij de ontwikkeling van onderwijsprogramma’s en vaardigheden.
Een sterkere verbinding tussen bedrijven en onderwijsinstellingen kan helpen om opleidingen beter af te stemmen op de competenties die werkgevers nodig hebben.
De delegatie kreeg daarnaast toelichting van minister Currie op zijn prioriteiten rond de toegankelijkheid van onderwijs en leermiddelen voor iedereen.
Ook informeerde de minister de vertegenwoordigers over zijn lopende bezoeken aan basis- en middelbare scholen in Suriname.
Namens de SGCC waren CEO Saudia Persaud, Country Lead voor Suriname Minoushi Filemon en ondervoorzitter van de raad van bestuur Navin Gangaram-Panday aanwezig.
Kans op sterkere regionale verbinding
Het overleg vindt plaats in een periode waarin Suriname en Guyana hun economische samenwerking verder willen verdiepen.
Beide regeringen hebben eerder uitgesproken de samenwerking op het gebied van onder meer energie, handel, investeringen en kennisuitwisseling te willen versterken en daarbij ook de private sector te betrekken.
Een betere aansluiting tussen onderwijs en arbeidsmarkt vormt een belangrijk onderdeel van die bredere ontwikkeling.
Hoewel beide landen hun eigen onderwijsbeleid en economische prioriteiten hebben, staan zij voor een vergelijkbare uitdaging: ervoor zorgen dat inwoners voldoende kennis en vaardigheden kunnen ontwikkelen om deel te nemen aan nieuwe economische activiteiten.
De SGCC bedankte minister Currie en zijn team voor de ontvangst en de open gedachtewisseling. De organisatie sprak de wens uit om het gesprek voort te zetten en de samenwerking tussen overheid, onderwijs en bedrijfsleven verder te ondersteunen.
Tijdens de ontmoeting zijn mogelijkheden voor een sterkere betrokkenheid van de private sector besproken. Er zijn in de verstrekte informatie geen concrete gezamenlijke onderwijsprogramma’s of nieuwe afspraken aangekondigd.






