• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Suriname krijgt het geld van de diaspora wel binnen, maar het vertrouwen niet

GFC Nieuws Ingezonden door GFC Nieuws Ingezonden
3 september 2026 18:00
in Opinie
cambio geldwissel

Geldwisselkantoor (cambio) in Paramaribo. Foto: illustratief

Surinamers in Nederland of Amerika sturen geld naar hun familie, maar zetten hun spaargeld liever niet in Suriname.

En daar moet Suriname zich serieus over afvragen waarom.

Laten wij elkaar niets wijsmaken. De Surinaamse gemeenschap in Nederland houdt Suriname al jarenlang financieel overeind.

Er wordt geld gestuurd voor boodschappen, schoolkosten, medische behandelingen, reparaties, verjaardagen en familieleden die het simpelweg moeilijk hebben. Dat is liefde.

Maar er is twijfel

Maar vraag dezelfde mensen om hun spaargeld in een onderneming, woningbouwproject of ander bedrijf in Suriname te steken en plotseling ontstaat twijfel. Waarom?

Omdat familie helpen iets anders is dan investeren.

Wie geld naar zijn moeder, broer of zus stuurt, doet dat vanuit emotie. Wie tienduizenden euro’s investeert, wil zekerheid.

Die persoon wil weten waar het geld terechtkomt, welke regels gelden, wat de rechten van de investeerder zijn en of gemaakte afspraken daadwerkelijk worden nagekomen.

Mis dit niet:

Suriname wordt niet alleen slecht bestuurd, maar ook in stand gehouden door degenen die beter weten

Waarom Gajadien een betere keuze is als VHP-voorzitter

En precies daar ligt een pijnlijke uitdaging voor Suriname.

Niet iedere keer naar Nederland wijzen

Wij kunnen niet iedere keer naar Nederland wijzen en zeggen dat de diaspora meer moet doen. De diaspora doet al ontzettend veel. In een recente presentatie aan diaspora-investeerders werd zelfs gemeld dat vanuit Nederland het grootste deel van een formele geldstroom van 160 miljoen dollar naar Suriname kwam.

De vraag is dus niet of Surinamers in Nederland van Suriname houden. De vraag is waarom zij hun liefde wel in familiehulp durven omzetten, maar hun vermogen niet.

Suriname moet daar eerlijk naar kijken. Geen mooie toespraken, geen zoveelste investeringsbijeenkomst en geen politieke beloftes. Vertrouwen moet worden verdiend.

Want de Surinamer in Nederland is geen pinautomaat. Hij of zij kan een investeerder, ondernemer en economische partner zijn. Maar dan moet Suriname eerst laten zien dat het die investering waard is.

J. Kerto

Dit artikel betreft een ingezonden opiniestuk. Voor de publicatie van ingezonden artikelen hanteren wij specifieke voorwaarden. Voor meer informatie of om zelf een ingezonden bericht te sturen, kunt u contact opnemen via [email protected] of direct via WhatsApp.

Let op: Publicatie van opiniestukken houdt niet in dat GFC Nieuws het eens is met de inhoud

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

stienstra romeo da91
Opinie

Suriname wordt niet alleen slecht bestuurd, maar ook in stand gehouden door degenen die beter weten

Gajadien heeft stevig fundament opgebouwd.
Opinie

Waarom Gajadien een betere keuze is als VHP-voorzitter

man vrouw relatie koppel liefde
Column

Liefdesverdriet bij Surinaamse jongens vraagt om meer aandacht van ouders

euro geld valuta
Column

‘Surinaamse moeder krap bij kas terwijl Nederlandse dochter in luxe leeft’

armand achaibersing
Opinie

Achaibersing mengt zich in strijd om VHP-leiderschap: kan financiële expertise de partij opnieuw verbinden?

bouterse
Opinie

Is er nog een NDP na Bouterse?

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws