President Jennifer Simons heeft aangekondigd dat de regering gerichte trainingen zal organiseren voor leden van Raden van Commissarissen (RvC’s) en Raden van Toezicht (RvT’s) om de efficiëntie, controle en professionaliteit binnen staatsbedrijven en staatsinstituten te versterken.
Het staatshoofd sprak op 21 mei toezichthouders toe in de Congreshal tijdens een openingssessie in aanloop naar de eerste officiële trainingsronde.
Versterking staatsbedrijven en beter toezicht centraal
President Simons gaf aan tevreden te zijn met de start van het traject en benadrukte dat het huidige kabinet bewust inzet op versterking van staatsbedrijven, verbetering van bestuur en aanscherping van toezichtmechanismen.
Daarnaast wees zij op de veranderingen binnen het Nieuw Burgerlijk Wetboek en het belang dat toezichthouders volledig op de hoogte zijn van hun wettelijke verantwoordelijkheden.
Volgens de president zijn in het verleden bij benoemingen niet altijd de juiste processen gevolgd, maar zijn inmiddels waar nodig correcties aangebracht.
Trainingen verplicht voor alle toezichthouders
Het staatshoofd maakte duidelijk dat deelname aan de trainingen niet vrijblijvend is. Volgens haar kunnen RvC- en RvT-leden van hun functie worden ontheven wanneer zij weigeren deel te nemen aan het opleidingstraject.
Simons benadrukte dat het niet relevant is of iemand hoogopgeleid is of reeds ruime ervaring heeft. Iedere toezichthouder moet volgens haar beschikken over actuele kennis van governance, toezicht en wettelijke verplichtingen.
Economische en bestuurlijke hervormingen vragen om sterk toezicht
Volgens de president bevindt de regering zich in een proces van geleidelijke economische en politieke verbetering. Tegelijkertijd erkende zij dat de overheid kampt met beperkte uitvoeringscapaciteit en onvoldoende slagkracht.
In dat kader kunnen staatsbedrijven volgens haar een belangrijke bijdrage leveren aan nationale ontwikkeling, mits zij goed worden bestuurd en effectief worden gecontroleerd door competente toezichthouders.
Waarschuwing over aansprakelijkheid onder nieuw Burgerlijk Wetboek
President Simons wees de aanwezigen nadrukkelijk op hun verantwoordelijkheid als toezichthouders. Zij gaf aan dat RvC- en RvT-leden niet alleen bestuurders moeten controleren, maar ook moeten bijdragen aan transparantie, tijdige verantwoording en het uitdragen van het beleid van de aandeelhouder.
Volgens het staatshoofd voorziet het Nieuw Burgerlijk Wetboek bovendien in aansprakelijkheid wanneer toezichthouders hun taken niet naar behoren uitvoeren. In zulke gevallen kunnen gemaakte kosten persoonlijk op betrokken leden worden verhaald.
Met deze waarschuwing onderstreepte de president het belang van integriteit, deskundigheid en actieve betrokkenheid binnen het toezicht op staatsbedrijven en staatsinstellingen.
Bron: gov.sr
![[Aggregator] Downloaded image for imported item #438238](https://www.gfcnieuws.com/wp-content/uploads/2026/05/WhatsApp-Image-2026-05-22-at-11.30.28-750x375.jpeg)



![[Aggregator] Downloaded image for imported item #438254](https://www.gfcnieuws.com/wp-content/uploads/2026/05/WhatsApp-Image-2026-05-22-at-10.30.40-AM.jpeg)
![[Aggregator] Downloaded image for imported item #438248](https://www.gfcnieuws.com/wp-content/uploads/2026/05/IMG_0099.jpg)

