• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Voedselveiligheid in Suriname: een nationale noodsituatie

GFC Nieuws Opinie door GFC Nieuws Opinie
8 mei 2026 08:00
in Opinie
testen groenten peper

Surinaamse peper.

Suriname staat op een kruispunt. De afkeuring van rode peper en kouseband door de Europese Unie is geen geïsoleerd incident, maar een harde waarschuwing dat ons voedselveiligheidssysteem faalt.

Wanneer buitenlandse instanties onze producten moeten onderscheppen voordat wij zelf ingrijpen, is dat een teken van structurele zwakte en nalatigheid.

Mensenlevens op het spel

Dit gaat niet alleen over exportinkomsten of reputatieschade. Het gaat over mensenlevens. Het volk wordt blootgesteld aan schadelijke chemicaliën, terwijl ziekenhuizen steeds voller raken met patiënten die lijden aan kanker, nierfalen en andere chronische ziekten.

Het is onverantwoord om de mogelijke verbanden tussen pesticidengebruik en deze gezondheidscrises te blijven negeren.

Controlemechanismen ontoereikend

De controlemechanismen in de landbouwsector zijn ontoereikend. Producten verschijnen zonder degelijke testing op de markt, traceerbaarheid ontbreekt, en instituten die juist moeten beschermen worden verzwakt of gepolitiseerd. Dat er na zulke ernstige meldingen geen onmiddellijke recall heeft plaatsgevonden, is ronduit onacceptabel.

Voedselveiligheid mag nooit ondergeschikt zijn aan politieke belangen of economische winst. Het beschermen van de gezondheid van het volk moet altijd vooropstaan. Dat vereist:

• Onafhankelijke onderzoeken naar pesticidengebruik en voedselcontrole
• Verplichte laboratoriumtesten vóór export én lokale verkoop
• Transparantie richting de samenleving
• Harde sancties tegen overtreders
• Structurele versterking van voedselveiligheidsinstituten

Nu handelen

De tijd van wegkijken is voorbij. Suriname kan zich geen passiviteit veroorloven. Als wij nu geen daadkrachtig beleid voeren, zullen toekomstige generaties de prijs betalen voor de nalatigheid van vandaag.

Mis dit niet:

Nederland heeft alles, maar Suriname blijft aan de diaspora trekken

Waar eindigt de onderwereld en begint de bovenwereld?

Een samenleving die haar voedselveiligheid niet serieus neemt, ondermijnt haar eigen toekomst.

Rakesh Jhagroe
Voorzitter Wetenschappelijk Bureau DNL

Dit artikel betreft een ingezonden opiniestuk. Voor de publicatie van ingezonden artikelen hanteren wij specifieke voorwaarden. Voor meer informatie of om zelf een ingezonden bericht te sturen, kunt u contact opnemen via [email protected] of direct via WhatsApp.

Let op: Publicatie van opiniestukken houdt niet in dat GFC Nieuws het eens is met de inhoud

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

klm vliegtuig
Column

Nederland heeft alles, maar Suriname blijft aan de diaspora trekken

man crimineel crime gangster moord rover onderwereld roof
Opinie

Waar eindigt de onderwereld en begint de bovenwereld?

Registratie kan Suriname helpen bouwen aan beter migratiebeleid.
Opinie

Migranten registreren is geen uitzetten: Suriname heeft vooral duidelijkheid nodig

Suriname noemt gastvrijheid graag onderdeel van zijn identiteit. Illustratiefoto: fruitverkoper Paramaribo
Column

Veel Surinamers denken dat niemand zo gastvrij is als wij

water waterkraan 1
Opinie

Tepu zonder veilig drinkwater: hoe lang moeten gemeenschappen nog wachten?

aantal zetels juiste zetelverdeling
Opinie

Hoe stelen Surinaamse regering al 51 jaar jaar van het arme volk?

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws