• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Cassaveproductie bedreigd door agressieve infectie

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
9 december 2025 15:18
in Suriname
cassave

Het ministerie van Landbouw, Veeteelt en Visserij (LVV) luidt de noodklok over de snelle verspreiding van een ernstige cassave-infectie die momenteel bijna alle districten in Suriname teistert.

LVV-minister Mike Noersalim roept de samenleving met klem op geen cassavestekken te verplaatsen, vooral niet tussen districten en met name niet vanuit of naar het district Marowijne.

De waarschuwing volgt nadat wederom gevallen van besmette cassaveaanplant zijn aangetroffen in diverse gebieden. De ziekte veroorzaakt structurele schade: knollen blijven klein of ontbreken volledig, en zelfs de binnenzijde van de stokken vertoont verrotting.

Geïnfecteerde planten uittrekken en verbranden

Voor wie een vermoedelijke besmetting aantreft, geeft het ministerie duidelijke instructies: “Niet kappen, maar volledig uit de grond trekken en verbranden,” aldus LVV.

Het verbranden moet altijd gecontroleerd gebeuren, om bosbrandrisico’s te voorkomen.

LVV vraagt burgers om bij elke verdenking direct contact op te nemen met de ressortkantoren of het hoofdkantoor van het ministerie, zodat verdere verspreiding zo snel mogelijk kan worden ingedamd.

Aandacht voor resistente variëteiten

De cassaveziekte is zorgwekkend omdat er momenteel geen enkel middel bestaat om de infectie te bestrijden.

LVV onderzoekt welke cassavevariëteiten mogelijk resistent zijn. Suriname beschikt over meerdere soorten cassave, maar geen daarvan blijkt momenteel volledig bestand tegen de schimmelziekte.

Met uitzondering van de districten Nickerie en Coronie zijn overal symptomen vastgesteld.

Ziekte vermoedelijk binnengekomen via Frans-Guyana of Brazilië

De schimmelziekte werd eerder gezien in Surinames buurlanden. Alles wijst erop dat de infectie zich via Frans-Guyana of Brazilië het land heeft binnengewerkt.

Het ministerie van LVV werkt nauw samen met het ministerie van Regionale Ontwikkeling en heeft Brazilië al formeel om ondersteuning gevraagd.

Suriname wordt bovendien opgenomen in een regionaal traject dat door Brazilië en Frans-Guyana is opgezet om de ziekte gezamenlijk te bestrijden.

Het ministerie benadrukt dat snelle melding en verantwoord handelen van burgers essentieel zijn om verdere verspreiding te voorkomen.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

winkel supermarkt
Suriname

Strengere controle op voedselveiligheid in Tapanahony

deelnemers agrarische beurs
Suriname

Surinaamse landbouwsector maakt zich op voor grote LVV-beurs

doodskist begrafenis dood
Suriname

Wijziging Begrafeniswet 1959 moet leiden tot betere regulering en ordening van uitvaartsector

ongeval binnenland
Suriname

Bromfietser (26) overleden na botsing met ATV op concessieterrein

2026 YLAI Cohort
Suriname

Vijf jonge Surinaamse leiders geselecteerd voor prestigieus YLAI Fellowship 2026

Kaarsen
Suriname

‘Bonuman’ doodgestoken door in-trance-geraakte man

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws