Suriname zet een belangrijke stap in de richting van digitale gezondheidszorg.
Shellice Amy Sairras promoveerde aan de Anton de Kom Universiteit van Suriname (AdeKUS) op haar onderzoek “The feasibility of a mobile heart failure application intervention program on patient self-management, quality of life and hospital readmission in chronic heart failure patients in Suriname.”
De promotieplechtigheid vond plaats in de Centrumkerk, de officiële aula van AdeKUS, waar Sairras haar proefschrift met succes verdedigde onder begeleiding van Prof. dr. Maureen Lichtveld, Prof. dr. Wilco Zijlmans en Prof. dr. Keith Ferdinand.
Hartfalen: groeiend gezondheidsprobleem in Suriname
Hartfalen (HF) is wereldwijd een van de belangrijkste oorzaken van ziekenhuisopnames. In Suriname is het zelfs de belangrijkste oorzaak van vermijdbare ziekenhuisopnames bij volwassenen.
Patiënten kampen met klachten als kortademigheid, vochtophoping en vermoeidheid, wat vaak leidt tot heropnames en een verminderde levenskwaliteit.
Uit de analyse van ziekenhuisopnamen tussen 2013 en 2015 in het Thorax Centrum Paramaribo (TCP-AZP) bleek dat bijna 900 HF-patiënten werden opgenomen, waarbij één op de vier binnen een jaar terugkeerde. De meeste patiënten leden bovendien aan hypertensie en diabetes.
Deze bevindingen vormden de basis voor de ontwikkeling van een hartfalenmanagementprogramma, met onder meer een HF-poli en digitale zorgmogelijkheden binnen het TCP. Tijdens de COVID-19-pandemie moest de HF-poli tijdelijk sluiten, waarna het aantal heropnames steeg — een duidelijke aanwijzing dat afstandszorg en monitoring onmisbaar zijn voor deze patiëntengroep.
De Mi Ati-app: innovatie uit eigen bodem
Op basis van deze inzichten ontwikkelde Sairras de Mi Ati-app – een lokaal ontworpen digitale tool voor hartpatiënten. De app biedt:
Educatiemodules over hartfalen;
Een wekelijkse symptomencheck;
Mogelijkheid om bloeddruk en gewicht te registreren met grafische terugkoppeling;
Communicatie met zorgverleners.
Een haalbaarheidsstudie wees uit dat meer dan 80% van de HF-patiënten in Suriname een smartphone bezit en bereid is digitale zorg te gebruiken. Slechts 20% wist echter hoe te handelen bij verslechterende klachten, wat de noodzaak van educatie en begeleiding benadrukt.
In een testfase scoorde de app 91,5% op gebruiksvriendelijkheid. Na vier weken rapporteerden gebruikers een verbeterde kwaliteit van leven en meer betrokkenheid bij hun eigen zorg.
Digitale zorg haalbaar, maar structurele inbedding nodig
In een klinische studie met honderd patiënten werd de app vergeleken met standaardzorg. Hoewel beide groepen verbeterden in kennis en zelfzorg, gaven appgebruikers aan meer motivatie en tevredenheid te ervaren. Minder dan de helft gebruikte de app echter consequent, mede door beperkte digitale vaardigheden.
Sairras concludeert dat de Mi Ati-app haalbaar en veelbelovend is binnen de Surinaamse context, mits er meer wordt geïnvesteerd in digitale geletterdheid, eHealth-wetgeving en structurele opname van digitale zorg in het nationale zorgsysteem.
“De toekomst van de Surinaamse gezondheidszorg ligt in hybride zorgmodellen waarin technologie, menselijke begeleiding en educatie samenkomen,” aldus dr. Sairras.


![[Aggregator] Downloaded image for imported item #419973](https://www.gfcnieuws.com/wp-content/uploads/2025/11/54186835-0878-46e0-9479-2726941cc3f2.jpg)
![[Aggregator] Downloaded image for imported item #419978](https://www.gfcnieuws.com/wp-content/uploads/2025/11/Suriname-komt-dichter-bij-eerste-offshore-gasproductie-1-1024x698-1.jpg)
![[Aggregator] Downloaded image for imported item #419882](https://www.gfcnieuws.com/wp-content/uploads/2025/11/Foto2.jpg)