• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Buitenland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Buitenland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Brownsweg zet stappen tegen huiselijk geweld

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
17 oktober 2025 08:21
in Suriname
Brownsweg zet stappen tegen huiselijk geweld 1

In Brownsweg is deze week de aftrap gegeven van het eenjarig project “Maroon Women Against Gender-Based Violence: training peer educators in Brokopondo”.

Met dit project willen Stichting Projekta en lokale partnerorganisatie Foundation for Research and Development in
Caribbean Communities (FRDCC) huiselijk geweld in drie Marrongemeenschappen in Brownsweg bespreekbaar maken en helpen terugdringen.

De bijeenkomst vond plaats in aanwezigheid van de Districtscommissaris van Brokopondo Gregory van der Kamp, de Kapiteins Lambertus Waandels en Ifna Vrede van Nyun Ganzee en de nietresiderende Ambassadeur van Ierland Martin Gallagher. Het project wordt financieel ondersteund door het Irish Aid Micro Project Scheme.

“Huiselijk geweld blijft nog te vaak onbesproken, niet alleen in Marrongemeenschappen”, zegt Projekta-directeur Sharda Ganga. “Maar geweld in huis is geen privézaak. Het raakt gezinnen, kinderen en de hele gemeenschap,” aldus Ganga.

DC van der Kamp benadrukte dat een beter begrip van huiselijk geweld levens kan redden. “Er gebeuren te veel dingen tussen man en vrouw waarbij huiselijk geweld de dood tot gevolg kan hebben”. Hij haalde hierbij recente gevallen in Brokopondo aan.

Met steun van Ierland en het Equality Fund trainen Projekta en FRDCC vijftien vrouwen uit drie dorpen in Brownsweg – Nyun Ganzee, Bierhoedoematoe en Makambi – tot ‘peer educators’.

De peer educators organiseren vervolgens voorlichtingsactiviteite waarbij ze gebruik maken van verhalen, spelletjes en beeldmateriaal in de lokale taal.

De Ierse ambassadeur sprak tijdens de launch zijn waardering uit voor de inzet van lokale leiders: “Gendergebaseerd geweld, en in het bijzonder huiselijk geweld, is de meest voorkomende vorm van geweld en mensenrechtenschendingen in de wereld.

“Ierland wil dit tegengaan door waar mogelijk lokale organisaties te ondersteunen om dit tegen te gaan. De ondersteuning vanuit het commissariaat en het traditioneel gezag is onontbeerlijk hierbij.”

Ook de lokale gezagsdragers schaarden zich achter de boodschap. Kapitein Waandels noemde het “een noodzakelijke stap om Brownsweg veiliger te maken voor vrouwen én mannen,” terwijl kapitein Ifna Vrede benadrukte dat “praten over geweld niet betekent dat je schaamte brengt – het betekent dat je zorg draagt voor elkaar.”

Tijdens het project worden anonieme verhalen verzameld over geweld en veerkracht in de dorpen. Die vormen de basis voor een simpele publicatie over huiselijk geweld in Marrongemeenschappen in Suriname. Die zal volgend jaar worden gepresenteerd aan lokale en nationale beleidsmakers.

“In de tijd van slavernij beschermden Marrons elkaar tegen onderdrukking,” zei Soulamy Laurens van FRDCC. “Vandaag beschermen we elkaar tegen geweld in onze eigen huizen.”

ShareTweetSend

Meer berichten

nepwapen pistool
Suriname

Incident met speelgoedwapen op school

Osei Tutu II ghana
Suriname

Ghana’s Asantehene Osei Tutu II aanwezig bij Surinames 50ste Onafhankelijkheidsjubileum

sail suriname
Suriname

Nieuwe raden van commissarissen bij FAI, SAIL en SURZWAM moeten wanbeheer blootleggen

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2025 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Nederland
  • Buitenland
  • Lifestyle
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2025 GFC Nieuws