• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

De onzichtbare regels van het Surinaamse bos die je niet mag breken

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
14 augustus 2025 18:00
in Lifestyle, Suriname
bos rivier water natuur

Wie door de bossen van Suriname dwaalt merkt al snel dat ze meer zijn dan alleen een plek vol groen. Ze vormen een levend geheel, een wereld waar kleurige bloemen en bijzondere planten samen een uniek ecosysteem vormen.

Voor veel bezoekers is de verleiding groot om zo’n opvallende bloem of zeldzaam plantje mee naar huis te nemen. Maar binnen verschillende gemeenschappen in het land geldt dit als een ongeschreven regelbreuk.

Inheemse en marrongemeenschappen beschouwen planten en bomen niet als levenloze objecten, maar als wezens met een eigen energie.

Het idee is dat je niet zomaar iets uit het bos meeneemt. Eerst moet je toestemming vragen, vaak door een kort ritueel of gebed.

Volgens bewoners in onder meer Boven-Suriname gaat het niet om bijgeloof, maar om respect voor de natuur en haar evenwicht.

Bekijk ook:

Zoon aangehouden na bedreiging van moeder en vernieling van woning en voertuig

Landveld wacht op schaderapport na reeks vernielingen aan telecomnetwerk

Wie deze regels negeert, zou volgens de overlevering te maken kunnen krijgen met tegenslag of ziekte.

Los van deze spirituele kant is er ook een praktische reden om niet te plukken. Sommige soorten groeien alleen in specifieke gebieden en zijn kwetsbaar voor verstoring.

Wanneer bezoekers massaal bloemen of planten meenemen, kan dat leiden tot het verdwijnen van bepaalde soorten.

Natuurgidsen en ecologen waarschuwen dat zelfs een enkele plukactie op de lange termijn gevolgen kan hebben voor de biodiversiteit.

De boodschap is helder: laat het bos zoals je het aantreft. Geniet van de kleuren en geuren, maak foto’s als herinnering, maar laat de natuur intact.

In Suriname is het bos geen decor, maar een levend wezen dat respect verdient.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

Politie grijpt in na escalatie binnen gezin in Santodorp
Suriname

Zoon aangehouden na bedreiging van moeder en vernieling van woning en voertuig

Vandalisme aan Telesur-netwerk laat honderden huishoudens zonder internet
Suriname

Landveld wacht op schaderapport na reeks vernielingen aan telecomnetwerk

Verkeersveiligheid krijgt prioriteit tijdens vakantieperiode
Suriname

TCT wil meer bevoegdheden voor Justitie en Politie tijdens vakantieperiode

SEMC investeert in personeel met modulaire vakopleiding Automontage
Suriname

SAO certificeert SEMC-medewerkers via nieuw Micro Credentials-concept

Braamspunt blijft cruciaal broedgebied dankzij nieuwe beschermingsmaatregelen.
Suriname

Broedboxen redden bedreigde zeeschildpadden: ruim 91 procent van eieren succesvol uitgekomen

Staatsolie bereidt seismisch onderzoek voor in 52.400 vierkante kilometer offshoregebied
Suriname

ILACO presenteert milieuonderzoek voor offshore seismisch onderzoek en proefboringen in Coronie

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws