• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

De onzichtbare regels van het Surinaamse bos die je niet mag breken

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
14 augustus 2025 18:00
in Lifestyle, Suriname
bos rivier water natuur

Wie door de bossen van Suriname dwaalt merkt al snel dat ze meer zijn dan alleen een plek vol groen. Ze vormen een levend geheel, een wereld waar kleurige bloemen en bijzondere planten samen een uniek ecosysteem vormen.

Voor veel bezoekers is de verleiding groot om zo’n opvallende bloem of zeldzaam plantje mee naar huis te nemen. Maar binnen verschillende gemeenschappen in het land geldt dit als een ongeschreven regelbreuk.

Inheemse en marrongemeenschappen beschouwen planten en bomen niet als levenloze objecten, maar als wezens met een eigen energie.

Het idee is dat je niet zomaar iets uit het bos meeneemt. Eerst moet je toestemming vragen, vaak door een kort ritueel of gebed.

Volgens bewoners in onder meer Boven-Suriname gaat het niet om bijgeloof, maar om respect voor de natuur en haar evenwicht.

Wie deze regels negeert, zou volgens de overlevering te maken kunnen krijgen met tegenslag of ziekte.

Los van deze spirituele kant is er ook een praktische reden om niet te plukken. Sommige soorten groeien alleen in specifieke gebieden en zijn kwetsbaar voor verstoring.

Wanneer bezoekers massaal bloemen of planten meenemen, kan dat leiden tot het verdwijnen van bepaalde soorten.

Mis dit niet:

45-jarige bromfietser overleden na verkeersongeval aan Commissaris Weythingweg

SWM start campagne ‘Samen Zuinig; Water voor Iedereen!’

Natuurgidsen en ecologen waarschuwen dat zelfs een enkele plukactie op de lange termijn gevolgen kan hebben voor de biodiversiteit.

De boodschap is helder: laat het bos zoals je het aantreft. Geniet van de kleuren en geuren, maak foto’s als herinnering, maar laat de natuur intact.

In Suriname is het bos geen decor, maar een levend wezen dat respect verdient.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

S.S. bezwijkt aan verwondingen na val met bromfiets.
Suriname

45-jarige bromfietser overleden na verkeersongeval aan Commissaris Weythingweg

Bewust omgaan met water centraal tijdens droge periode.
Suriname

SWM start campagne ‘Samen Zuinig; Water voor Iedereen!’

De politie heeft het voertuig en de aangetroffen zakken met vermoedelijke marihuana in beslag genomen voor verder onderzoek. Foto: KPS
Suriname

Drie verdachten aangehouden met vermoedelijke marihuana bij controlepost Burnside

Klachten over bromfietsen én auto’s met bewust luidere uitlaten. Illustratiefoto: Brommers op de Wijdenboschbrug
Suriname

Suriname lijkt strijd tegen verkeerslawaai steeds verder te verliezen

Nickerie krijgt nieuw gerechtsgebouw als versterking justitiële infrastructuur.
Suriname

Monorath bezoekt justitiële diensten en nieuw gerechtsgebouw in Nickerie

Een hotel in Amsterdam kost niet alleen meer, ook de toeristenbelasting loopt op. Foto: Amsterdam
Lifestyle

‘Surinaamse reizigers kunnen Amsterdam beter overslaan als ze van hun geld houden’

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws