• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Zwijgende vicepresident stelt stabiliteit regeerformatie op de proef

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
19 juni 2025 10:00
in Suriname
ronnie brunswijk

Ronnie Brunswijk

Terwijl de politieke spanningen toenemen rond de aanstaande verkiezing van een nieuwe president en vicepresident, blijft het onduidelijk welke keuze huidig vicepresident Ronnie Brunswijk zal maken.

Brunswijk heeft inmiddels wél zijn benoeming tot lid van De Nationale Assemblée (DNA) formeel aanvaard. Toch heeft hij zich publiekelijk nog niet uitgesproken over de cruciale vraag: zal hij daadwerkelijk toetreden tot het parlement of zijn functie als vicepresident behouden?

Volgens artikel 94 van de Grondwet zijn het presidentschap en vicepresidentschap onverenigbaar met enig ander bestuursambt. Dat betekent dat Brunswijk zijn huidige functie moet neerleggen als hij als parlementariër wordt toegelaten.

Bestuurskundige Eugene van der San stelde recent dat Brunswijk ambtshalve geen vicepresident meer is zodra hij zitting neemt in het parlement.

Juristen benadrukken echter dat hij vóór zijn toelating formeel afstand moet doen van het vicepresidentschap. Zo niet, dan kan hij niet rechtsgeldig worden toegelaten als DNA-lid.

Een patstelling dreigt, met als mogelijk gevolg dat de vereiste tweederdemeerderheid voor de verkiezing van een nieuwe president en vicepresident in het parlement niet wordt behaald. In dat geval zal de Verenigde Volksvergadering in derde instantie worden ingeschakeld, waar een gewone meerderheid volstaat.

Opvallend blijft het stilzwijgen van Brunswijk. Tijdens de ondertekening van het regeerakkoord sprak hij zijn steun uit aan presidentskandidaat Jennifer Geerlings-Simons, maar over zijn eigen positie zwijgt hij.

Van der San vraagt zich desgevraagd in gesprek met GFC Nieuws af waar en hoe Ronnie Brunswijk afstand zou moeten nemen van zijn vicepresidentschap.

GFC vroeg enkele juristen en zij weten geen antwoord op de vraag te geven.

Deze onzekerheid voedt de bezorgdheid binnen de samenleving.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

Adhin De Mos
Nederland

Adhin-zaak vergelijkbaar met jarenlange rechtszaak Nederlandse bestuurder Richard de Mos, zegt analist

Bronto Somohardjo
Suriname

VHP zoekt strategie hoe om te gaan met vlijmscherpe debatstijl van Bronto Somohardjo

maersk haven schepen container vracht
Suriname

Maersk schrapt banen: wat betekent dit voor Suriname?

Regionaal Ziekenhuis Wanica viert zesjarig bestaan met voorlichting over hypertensie en diabetes
Gezondheid

Regionaal Ziekenhuis Wanica bestaat zes jaar en richt zich op uitbreiding zorg

jarbandhan
Suriname

DNA-lid Jarbandhan stelt president vragen over escalerende zwerversproblematiek en schoolveiligheid

voetbal
Sport

Meer dan SRD 1 miljoen geïnvesteerd in sportinfrastructuur Saramacca

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws