• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Bijna 40% van de stemgerechtigden blijft thuis: politiek vertrouwen op dieptepunt

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
26 mei 2025 07:00
in Suriname
verkiezing stemmen

De parlementsverkiezingen van 25 mei 2025 zijn niet alleen opvallend vanwege de nek-aan-nekrace tussen de grootste partijen, maar vooral vanwege de historisch lage opkomst.

Van de 399.932 kiesgerechtigde Surinamers, hebben slechts 239.804 hun stem uitgebracht. Dat betekent een opkomst van slechts 59,94% – een scherpe daling vergeleken met voorgaande verkiezingen, toen de opkomst nog ruim boven de 70% lag.

De cijfers baren zorgen en roepen vragen op over het vertrouwen van burgers in de politiek. De lage opkomst kan duiden op een groeiend gevoel van politieke desillusie, onverschilligheid of ontevredenheid over de huidige bestuurscultuur.

Burgers lijken in toenemende mate het gevoel te hebben dat hun stem er niet toe doet, of dat er geen wezenlijk verschil bestaat tussen de partijen.

Uitslag overschaduwd door lage betrokkenheid

Bekijk ook:

Surinamers met Nederlandse bijstand kunnen controle krijgen op bankafschriften bij geldzendingen

President Simons: gebruik de grond waarvoor die is uitgegeven en bouw aan de toekomst

Hoewel de NDP (Nationale Democratische Partij) met 78.642 stemmen en 18 zetels als grootste uit de bus komt, en de VHP (Vooruitstrevende Hervormings Partij) met 75.445 stemmen op de voet volgt met 17 zetels, wordt deze electorale strijd overschaduwd door het feit dat bijna 40% van de stemgerechtigden thuisbleef.

Zetelverdeling op basis van voorlopige tellingen:

NDP: 18 zetels

VHP: 17 zetels

ABOP: 6 zetels

NPS: 6 zetels

PL: 2 zetels

BEP: 1 zetel

A20: 1 zetel

De coalitievorming belooft uitdagend te worden, nu geen enkele partij een absolute meerderheid heeft behaald. Toch is de echte opdracht misschien wel groter: het herwinnen van het vertrouwen van de burger in het democratisch proces.

Signaal van de samenleving

Deze verkiezingsopkomst mag niet worden gebagatelliseerd. Ze is een duidelijk signaal van de samenleving dat gehoord en serieus genomen moet worden.

Politieke partijen, beleidsmakers en maatschappelijke organisaties zullen zich moeten bezinnen op de vraag waarom zoveel Surinamers afhaken bij het meest fundamentele democratische recht: het stemrecht.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

Surinamers met een Nederlandse bijstandsuitkering mogen geld naar het buitenland sturen, maar gemeenten kunnen bij opvallende geldstromen de financiële situatie controleren.
Lifestyle

Surinamers met Nederlandse bijstand kunnen controle krijgen op bankafschriften bij geldzendingen

Nieuwe grondeigenaren in Coronie opgeroepen te investeren in ontwikkeling district.
Suriname

President Simons: gebruik de grond waarvoor die is uitgegeven en bouw aan de toekomst

Zonder goede voorbereiding profiteert Suriname niet optimaal van olie- en gasopbrengsten.
Suriname

Stichting Passie voor Suriname pleit voor langetermijnvisie op local content

Illegale mijnbouwactiviteiten opnieuw vastgesteld na eerdere ontruiming.
Suriname

OGS grijpt opnieuw in tegen illegale goudwinning nabij scholen in Brokopondo Centrum

Onderhoudswerkzaamheden Kennedyweg van start op 13 juli. Foto: illustratief.
Suriname

Wegautoriteit start rehabilitatie Kennedyweg tussen Onverwacht en EBS-mast MZ42

APS wil ‘Debt-for-Nature’-model voor Suriname.
Suriname

Amazone Partij Suriname waarschuwt voor groeiende staatsschuld en pleit voor groene economische koers

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws