• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Minister Dasai: “Kleinschalige goudsector moet bewust worden gemaakt van gevaar cyanide

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
19 mei 2023 17:11 - Geüpdatet op 26 oktober 2023 06:43
in Nieuws
goudwinning suriname

GFC NIEUWSREDACTIE- De kleinschalige goudsector in Suriname moet volgens minister Marciano Dasai van Ruimtelijke Ordening en Milieu (ROM) bewust worden gemaakt van het gevaar van cyanide.

De bewindsman heeft De Nationale Assemblee (DNA) geïnformeerd om de onderzoeksresultaten van samples die in en nabij het stuwmeer genomen waren, nadat berichten over met cyanide vervuild water het ministerie hadden bereikt. Dasai stelt dat er richting certificering van de kleinschalige goudwinning moet worden gegaan.

“Richting awareness en training van kleinschalige goudwinners zodat ze bewust zijn van het gevaar van de stoffen”, aldus de ROM-minister. Hij zegt dat zijn departement alle berichten die vanuit de samenleving met betrekking tot vervuiling binnenkomen, serieus neemt.

Ten aanzien van berichtgevingen op social media over dode vissen, geeft de bewindsman aan dat na onderzoek is gebleken dat het gaat om zuurstofarm water. Tevens is er sprake van een filmpje dat ruim vijf maanden geleden is opgenomen aan de Wolframstraat in Paramaribo-Noord.

Na de meldingen van cyanide-vervuiling in Brokopondo heeft het Nationaal Instituut voor Milieu en Ontwikkeling in Suriname (Nimos) er via de commissie Ordening Goudsector (OGS) drie samples genomen nabij Stoneiland in het stuwmeer. Twee monsters wezen cyanidewaarden van 334 mg om 421,42 mg per liter aan. Het andere monster was negatief.

Het ministerie heeft besloten om op basis van deze informatie ook onderzoek te doen in andere gebieden. Dasai zegt er dagelijks monitoring plaatsvindt bij de waterzuiveringsinstallatie die water zuivert uit de Surinamerivier. “Er is geen cyanide in dat gedeelte”, aldus de bewindsman.

Hij benadrukt dat de tot nu toe verkregen informatie uit Brokopondo wel voldoende is om vast te stellen dat er sprake is van vervuiling. Er is dan ook vanaf het begin aangegeven dat er maatregelen genomen zullen worden.

Dasai verwijst naar het recentelijk besluit betreffende verbod op het gebruik van cyanide en cyanide houdende producten, zonder het juiste protocol. Hij voegt eraan toe dat onderzoek nodig is, omdat er niet op basis van vermoedens, maar van feiten moet worden uitgegaan.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

nps training
Suriname

NPS versterkt gemeenschapskracht in Marowijne met gerichte training

aanrijding met ebs mast
Suriname

Auto botst tegen mast na poging aanrijding te voorkomen met e-bikers

Woontoren 2
Lifestyle

KIVC pleit voor woontorens 30 hoog in Paramaribo als oplossing woningtekort

Maastricht Nederland
Lifestyle

Surinamers in Nederland kijken verder dan Amsterdam, Den Haag en Rotterdam

overtoom
Suriname

Innovatie en erfgoedbescherming hand in hand in Dorp Overtoom te Para

sirene politie ambulance arrest aanhouding
Suriname

Omwonenden helpen bij arrestatie na inbraak

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws