• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Waarom Nederland binnenkort niet meer het land is waar Surinamers rijk kunnen worden

'Ambitieuze ondernemers krijgen het erg zwaar en kunnen beter vertrekken'

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
6 november 2025 04:00
in Lifestyle, Nederland, Suriname
reizen schiphol paspoort

Snellere PSA-procedures versterken band tussen Suriname en Nederland

In Suriname leeft al tientallen jaren het idee dat je pas echt vooruitkomt als je naar Nederland vertrekt.

Het klinkt bijna als de Surinaamse versie van de ‘American dream’: hard werken, sparen en uiteindelijk rijk worden. Vooral voor wie wil ondernemen, leek Nederland lang de ideale bestemming.

Dat beeld begint snel te kantelen. Nederland stond bekend om zijn gunstige ondernemersklimaat.

Wie een eigen bedrijf begon, kon rekenen op tal van belastingvoordelen zoals de startersaftrek en een hoge zelfstandigenaftrek – regelingen die de eerste jaren verlichting boden.

Maar volgens recente analyses van GFC Nieuws en commentaar van critici in binnen- en buitenland, is dat gunstige klimaat flink aan het afbrokkelen.

Na de verkiezingsoverwinning van D66 onder leiding van Rob Jetten lijkt Nederland een andere koers te varen.

De partij staat bekend om plannen die volgens velen “anti-ondernemers” zijn.

De zogeheten ‘Kaaglijst’, een document van ruim 150 pagina’s met fiscale mogelijkheden die politieke partijen kunnen gebruiken voor hun verkiezingsprogramma’s, toont een duidelijke verschuiving: de belastingdruk op zelfstandigen en kleine bedrijven neemt toe, terwijl aftrekposten juist verdwijnen.

Noot: de zelfstandigenaftrek wordt overigens al afgebouwd, in 2020 was deze nog €7.030 en volgend jaar minder dan €2500 per jaar.

De in Dubai wonende Nederlander Remko Coerman stelt in zijn felle analyse dat Nederland een paradijs is geworden voor mensen die niets doen, maar een nachtmerrie voor wie hard werkt of wil investeren.

Belangrijke voordelen voor zelfstandigen worden afgeschaft, erf- en vermogensbelastingen stijgen, en regelgeving maakt ondernemen steeds moeilijker. “Wie werkt, betaalt meer. Wie niets doet, krijgt steun,” zegt hij.

De ‘Kaaglijst’ voorziet onder meer de totale afbouw van de zelfstandigenaftrek, beperking van investeringsaftrek, hogere erfbelasting en strengere regels voor directeur-grootaandeelhouders.

Ondernemers verliezen daardoor hun flexibiliteit en zien hun winst sneller verdwijnen aan belastingen.

Toch zijn de plannen nog niet allemaal ingevoerd. Eerst moet er een nieuwe coalitie worden gevormd, en pas na Prinsjesdag volgend jaar worden veel maatregelen officieel besproken. Volgens Coerman is er dus nog tijd om te anticiperen.

De conclusie van GFC Nieuws is helder: Nederland is niet langer vanzelfsprekend het beloofde land voor ambitieuze personen.

Wie echt rijk wil worden met hard werk en ondernemerschap, kijkt beter naar landen waar inzet nog beloond wordt – en niet bestraft.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

verkenningsvliegtuig guyana
Suriname

India levert verkenningsvliegtuig aan Guyana tegen achtergrond van regionale spanningen

handboeien arrestatie aangehouden 3
Suriname

Man aangehouden na bedreiging partner met vuurwapen

[Aggregator] Downloaded image for imported item #434427
Suriname

Man vijf dagen vermist, dood aangetroffen in Brokopondo

Update bouw brug over de Corantijn rivier
Buitenland

Guyanese scheepvaartsector wijst voorstel Suriname over vrijstellingen Corantijnrivier af

autobrand
Suriname

Grasbrand verwoest meerdere voertuigen aan Weythingweg

vissersboten 1
Buitenland

Guyana blijft inzetten op dialoog met Suriname over visrechten

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws