• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

VSB: Structurele maatregelen nodig tegen wisselkoersdruk en inflatie

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
18 april 2025 12:30
in Suriname
inflatie geld euro

De Vereniging Surinaams Bedrijfsleven (VSB) maakt zich ernstig zorgen over de recente ontwikkelingen op de valutamarkt en de daaruit voortvloeiende inflatoire druk.

De stijgende wisselkoers van de Surinaamse dollar (SRD) ten opzichte van de Amerikaanse dollar (USD) ondermijnt het vertrouwen van consumenten en ondernemers, en heeft negatieve gevolgen voor investeringen, prijsstabiliteit en economische groei.

Inflatie: een terugkerend probleem

Suriname wordt al decennialang geconfronteerd met hoge inflatie. Uitzondering hierop was de periode 2004-2012, waarin enige prijsstabiliteit werd bereikt. Sinds 2020 is de inflatie opnieuw toegenomen, onder meer als gevolg van noodzakelijke maar pijnlijke structurele hervormingen zoals de invoering van de btw en het afbouwen van subsidies. Hoewel de inflatie in 2024 terugliep tot ongeveer 10 procent, blijft de economische situatie kwetsbaar.

De VSB signaleert meerdere oorzaken van de huidige wisselkoersdruk:

Monetaire financiering in het verleden, met als gevolg een verlies aan vertrouwen in de SRD;

Begrotingstekorten die ondanks het beëindigde IMF-programma blijven bestaan (geschat op -2,6% van het bbp in 2024);

Verkiezingsgerelateerde uitgaven, zoals loonsverhogingen en sociale toelagen, die niet gebaseerd zijn op economische draagkracht;

Toegenomen vraag naar buitenlandse valuta zonder evenredige stijging van exportopbrengsten;

Psychologische effecten, waarbij bedrijven en burgers bij onzekerheid overstappen op harde valuta of speculeren op verdere koersverliezen.

De VSB benadrukt dat wisselkoersdruk geen natuurverschijnsel is, maar het gevolg van beleid. Vooral in verkiezingsjaren is gebleken dat overheidsbestedingen een destabiliserend effect kunnen hebben.

De VSB roept de autoriteiten op om met spoed en discipline te werken aan het herstel van macro-economische stabiliteit. Hiervoor zijn nodig:

Strikte beheersing van de overheidsuitgaven, met focus op productieve bestedingen;

Structurele hervormingen van het belastingstelsel, inclusief digitalisering en versterking van belastinginning;

Afstemming van nieuwe beleidsmaatregelen op de macro-economische realiteit, met voorafgaande impactanalyses;

Versterking van exportcapaciteit en het verdienvermogen van het land.

Transparantie en communicatie essentieel

Volgens de VSB is transparante communicatie vanuit het Ministerie van Financiën en Planning en de Centrale Bank van Suriname (CBvS) essentieel om het vertrouwen van de samenleving en het bedrijfsleven te behouden. Tot nu toe ontbreekt het aan duidelijke verklaringen over:

De monetaire beleidskoers;

De rol van overheidsuitgaven in het recente koersverloop;

De maatregelen die genomen worden om de SRD te stabiliseren.

Vertrouwen als hoeksteen van herstel

Het bedrijfsleven heeft behoefte aan stabiliteit en voorspelbaarheid. Zonder deze voorwaarden is het onmogelijk om duurzaam te investeren, prijzen te plannen en werkgelegenheid te creëren.

De VSB herhaalt haar oproep aan de regering en de monetaire autoriteiten om gezamenlijk, transparant en consistent beleid te voeren dat gericht is op lange termijn stabiliteit in plaats van kortetermijnoplossingen.

De VSB blijft bereid om constructief mee te denken over hervormingen die bijdragen aan een gezond investeringsklimaat, financiële discipline en economisch herstel.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

wateroverlast onderwater
Suriname

Bewoners Tourtonne 5 en Maretraite 5 smeken Minister Tsang om hulp bij wateroverlast

Hanisha Jairam
Suriname

Nieuw benoemde ambassadeur Hanisha Jairam wil samenwerking tussen Suriname en India versterken

vijent en simons
Suriname

Uitdagingen Marowijne Noord-Oost besproken met president Simons

Z GRPHdAxsiBwXBY 1WegnaarSaron para slechte weg
Suriname

Districtscommissaris Para sluit wegen af voor zwaar vrachtverkeer wegens slechte staat wegdek

Suriname gastheer van 40ste ACCP conferentie
Suriname

Suriname ontvangt politieleiders uit Caribische regio

handboeien arrest aanhouding verdachte 2 gevangenis
Suriname

Poes ernstig mishandeld door 17-jarige buurjongen

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws