• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

VSB herhaalt zorgen over snelle invoering Nieuw BW: Rechtszekerheid in gevaar

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
3 mei 2025 08:00
in Suriname
Rechtsstaat behoort niet toe aan regering, coalitie of oppositie

Rechtsstaat behoort niet toe aan regering, coalitie of oppositie.

De Vereniging Surinaams Bedrijfsleven (VSB) heeft met belangstelling kennisgenomen van de presidentiële reactie van 30 april op haar verzoek om uitstel van de inwerkingtreding van het Nieuw Burgerlijk Wetboek (NBW).

Hoewel de VSB het waardeert dat het belang van stakeholderdialoog wordt erkend, betreurt zij dat het voorstel tot een gefaseerde invoering van het NBW geen gehoor heeft gevonden.

De VSB blijft vasthouden aan het standpunt dat de invoering van fundamentele wetgeving als het NBW slechts effectief kan zijn binnen een zorgvuldig gefaseerd implementatietraject, zoals internationaal gebruikelijk is.

In andere landen is gebleken dat de werking van wetgeving niet uitsluitend afhangt van de tekst zelf, maar ook van de capaciteit van instituten om deze in praktijk te brengen, te handhaven en te controleren.

Zorg om institutionele capaciteit

De grootste zorg van de VSB betreft niet het bedrijfsleven zelf – dat zich in toenemende mate bewust is van zijn verantwoordelijkheden – maar de mate waarin betrokken instellingen klaar zijn om deze nieuwe wetgeving effectief te implementeren.

Er zijn op dit moment onvoldoende waarborgen voor adequaat toezicht, handhaving en rechtsbescherming. Hierdoor dreigt rechtsonzekerheid, met alle negatieve gevolgen van dien voor burgers en ondernemers.

Lessen uit het buitenland

Mis dit niet:

PetroChina financiert renovatie en modernisering auditorium ADEKUS

Telesur schenkt tien mobiele telefoons aan ministerie van Regionale Ontwikkeling

De VSB vraagt zich af waarom Suriname geen intensiever gebruik maakt van de Nederlandse expertise, gezien het feit dat grote delen van het NBW zijn overgenomen uit het Nederlands recht.

De invoering van het Nederlandse NBW vond niet plaats in enkele maanden, maar werd gespreid over tientallen jaren. Ook daar werden gefaseerde stappen gezet, met voldoende tijd voor voorbereiding, toetsing en aanpassing.

De VSB roept de regering met klem op om prioriteit te geven aan de volgende acties:

– Structurele versterking van uitvoerende en toezichthoudende instellingen zoals de Kamer van Koophandel, het Ministerie van Justitie en Politie en de rechterlijke macht;

– Het opstellen van een duidelijke roadmap voor implementatie, met realistische tijdspaden en evaluatiemomenten;

– Het beschikbaar stellen van praktische toelichtingen en richtlijnen voor ondernemers, juristen, notarissen en burgers;

– Het waarborgen van rechtszekerheid via transparante communicatie en verbeterde toegang tot rechtsbijstand.

De VSB benadrukt haar bereidheid om constructief samen te werken met de overheid, juridische beroepsgroepen en maatschappelijke partners om de invoering van het NBW tot een succes te maken.

Die samenwerking kan echter alleen slagen als zij gepaard gaat met realistische randvoorwaarden voor uitvoering. De samenleving verdient duidelijkheid, zekerheid en kwaliteit.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

ADEKUS neemt vernieuwde Aula 7 met moderne voorzieningen in gebruik.
Suriname

PetroChina financiert renovatie en modernisering auditorium ADEKUS

Het ministerie van Regionale Ontwikkeling ontving tien mobiele telefoons van Telesur om de interne communicatie en dienstverlening te ondersteunen. Foto: CDS
Suriname

Telesur schenkt tien mobiele telefoons aan ministerie van Regionale Ontwikkeling

baasaron
Suriname

Minister Baasaron wil einde aan onregelmatige veerdienst tussen Suriname en Guyana

President Jennifer Geerlings-Simons riep tijdens de International Business Conference 2026 op tot meer investeringen in Surinaamse bedrijven en economische sectoren buiten de olie- en gaswinning. Foto: CDS
Suriname

Simons wil dat olie- en gasinkomsten ook banen buiten energiesector opleveren

Huurders kunnen hun huurprijs en servicekosten laten controleren. Foto: Rotterdam Erasmusbrug
Lifestyle

‘Surinamers die in Nederland huren kunnen te veel betalen zonder het te weten’

Nieuwe rampenplannen moeten beter aansluiten op actuele risico’s.
Suriname

NCCR start trainingstraject voor vernieuwing rampenplannen districten

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws