• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

VES dringt aan op duidelijkheid en transparantie rondom staatsschuld

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
1 september 2024 04:54
in Suriname
Economie 3

Foto ter illustratie.

De Vereniging van Economisten in Suriname (VES) heeft in de jongste editie van Inzicht haar zorgen geuit over de verwarring die heerst rondom de werkelijke omvang van de Surinaamse staatsschuld.

Deze onduidelijkheid wordt volgens de VES versterkt door verschillende uitspraken van politici, vooral in de aanloop naar de verkiezingen. Deze politici hebben er baat bij om gunstige cijfers te presenteren, maar deze weerspiegelen niet altijd de realiteit.

Tijdens een interview op 14 augustus bij ABC Actueel verklaarde president Chan Santokhi dat de staatsschuld in de afgelopen twee jaar is gedaald van 165% naar ongeveer 65% van het BBP. Hij koppelde deze daling aan schuldherschikkingen.

De VES betwijfelt echter de juistheid van deze bewering, aangezien er nauwelijks sprake is van substantiële schuldaflossingen.

Schuldherschikking leidt niet tot een daadwerkelijke vermindering van de schuld, maar biedt eerder de regering meer liquiditeitsruimte. Deze ruimte is noodzakelijk vanwege de precaire financiële situatie van de overheid, maar vermindert de staatsschuld niet.

Minister Stanley Raghoebarsing van Financiën en Planning gaf op 25 augustus in het ABC-programma Welingelichte Kringen aan dat de staatsschuld was gedaald naar 88% van het BBP, zonder verdere uitleg over deze daling. Andere instellingen, zoals het Bureau voor de Staatsschuld en Stichting Planbureau Suriname, hanteren eveneens verschillende cijfers.

Volgens gegevens van het Bureau voor de Staatsschuld is de schuld nominal nog nauwelijks gedaald. De daling van de schuldquote lijkt eerder het gevolg te zijn van administratieve correcties, zoals de inflatiecorrectie van het BBP, dan van daadwerkelijke aflossingen.

De VES wijst er ook op dat er geen grote schuldaflossingen hebben plaatsgevonden en dat de grootste bilaterale schuld, die aan China, nog steeds niet formeel is hergestructureerd. Dit draagt bij aan de verwarring rondom de cijfers van de staatsschuld.

Daarnaast benadrukt de VES dat de daling van de staatsschuld voornamelijk wordt veroorzaakt door herwaarderingen van schulden en schommelingen in de wisselkoersen. Dit zorgt voor een subjectieve beïnvloeding van de schuldquote, waardoor deze kan dalen zonder dat er substantiële aflossingen plaatsvinden.

Ook is er volgens de VES onduidelijkheid over wat precies wordt meegerekend als staatsschuld. Er is bijvoorbeeld discussie over de vraag of staatsgaranties en voorwaardelijke verplichtingen, zoals het Value Recovery Instrument (VRI), als schuld moeten worden beschouwd.

Deze VRI, die dient als betalingsgarantie aan de obligatiehouders die via Oppenheimer geld aan Suriname leenden, kan binnenkort omslaan van een voorwaardelijke verplichting naar een daadwerkelijke schuld.

De VES benadrukt dat de Surinaamse staatsschuld nog steeds te hoog is en dringend moet worden teruggebracht. Hoewel de olie-inkomsten op termijn de aflossingscapaciteit van Suriname kunnen vergroten, blijft het belangrijk dat schuldreductie prioriteit krijgt.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

einsteinstraat paramarib
Suriname

Wandelaars en sporters blij met schoonmaak sloot aan Albert Einsteinstraat

Minister Bouva
Suriname

Adviesraad DNL fileert diplomatiek narratief minister Bouva

Blikjeswaren
Suriname

Samenleving blij met goedkope producten PL Ondro Broki Zondagmarkt

nederlandse taal
Lifestyle

Beperkte opties voor Latino’s in Suriname om Nederlands te leren

Ministers in overleg met Rosebel Gold Mines over versterking veiligheid in Pikin Saramacca
Suriname

Ministers verlengen veiligheidsafspraken met Rosebel Gold Mines na incident

ronnie brunswijk
Suriname

Brunswijk kritisch over College van Procureur-Generaal: Geen eenvoudige zaak

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws