Een toerist uit Nederland laat van zich horen met een klacht die vaker voorkomt maar zelden hardop wordt gezegd.
De eco-toerist, die regelmatig naar Suriname reist voor onze prachtige natuur, ergert zich aan de overvolle afvalbakken in het land.
Via WhatsApp nam hij contact op met GFC Nieuws Lifestyle om zijn frustratie te delen.
Ik kom graag naar Suriname maar het zijn kleine dingen die je storen. In een warm klimaat zorgt afval sneller voor stankoverlast en ongedierte.
Hij wijst erop dat vooral in het centrum van Paramaribo het probleem duidelijk zichtbaar is.
Verschillende afvalbakken staan dagen vol, waardoor rommel op straat belandt en de omgeving een onverzorgde indruk maakt.
Waterkant wel verbeterd
Niet alles is negatief volgens de reiziger. De omgeving rond de Waterkant is volgens hem sterk verbeterd. Toch blijft het probleem elders in de stad bestaan, wat het beeld van Suriname voor toeristen schaadt.
Waarom storen volle afvalbakken zo?
Uit onderzoek van GFC Nieuws blijkt dat er een psychologische kant aan de ergernis zit. Suriname presenteert zich als een van de groenste landen ter wereld met de slogan “High Forest, Low Deforestation”.
Als toeristen dan plastic en restafval naast overvolle bakken zien, ontstaat er een sterk gevoel van teleurstelling. Ze komen voor ongerepte natuur maar treffen een heel ander beeld aan.
Ook de zogeheten Broken Window Theory speelt een rol. Wanneer één afvalbak vol zit en er vuil naast ligt, voelt een plek al snel onveilig of onverzorgd aan. Dit tast het algemene vakantiegevoel van ontspanning direct aan.
Buurland Guyana pakt het anders aan
In de regio kampen meerdere landen met dezelfde uitdagingen. Guyana heeft de afgelopen jaren een enorme inhaalslag gemaakt door nationale schoonmaakcampagnes te organiseren.
De overheid voert regelmatig grootschalige “National Clean-Up Exercises” uit, vaak onder leiding van de president zelf. Dit creëert een gevoel van nationale trots en burgerplicht.
Er wordt samengewerkt met de private sector en het leger om in één dag hele wijken en toeristische hotspots, zoals de zeemuur in Georgetown, afvalvrij te maken.
Caribisch project richt zich op hotels
Verschillende landen in de regio, waaronder de Dominicaanse Republiek en St. Kitts, nemen deel aan het PROMAR-programma.
Dit richt zich op het verminderen van plastic in de oceanen door samenwerking met hotels.
Hotels worden gestimuleerd om single-use plastics zoals kleine shampooflesjes en rietjes volledig te verbannen.
Lokale initiatieven geven hoop
Toch zijn er ook in Suriname hoopvolle initiatieven. SuReSur, ofwel Stichting Recycling Suriname, is het bekendste particuliere initiatief.
Ze plaatsen de bekende blauwe verzamelbakken voor plastic flessen en aluminium blikjes door het hele land. Hoewel ze fantastisch werk doen, zijn ze afhankelijk van donaties en vrijwilligers.
Ook grote bedrijven zoals Fernandes en de Surinaamsche Bank ondersteunen lokale schoonmaakacties via “Support Recycling Suriname”.
Het probleem is dat dit vaak eendaagse evenementen zijn. Een structurele aanpak blijft nodig om het straatbeeld blijvend te verbeteren.
Vernieuwde Waterkant door panelleden uitgeroepen tot mooiste plek van Paramaribo







