• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Tegenstanders waarschuwen voor machtsmisbruik nieuwe Terugroepwet

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
2 februari 2025 08:15
in Suriname
dna de nationale assemblee

De Nationale Assemblee

Op donderdag stemde De Nationale Assemblee (DNA) met 30 stemmen voor en een tegenstem van de NDP in, op de aangepaste Terugroepwet.

De wet werd gesteund door de coalitiepartijen VHP, ABOP, PL en oppositiepartij NPS.

Met deze wet kunnen parlementariërs die afwijken van de partijlijn of langdurig afwezig zijn, worden teruggeroepen. Dit gebeurt via royement door hun partij, waarmee ze automatisch hun zetel verliezen. Ook leden die meer dan 60% van de vergaderingen in een jaar missen, verliezen hun parlementaire status.

Tegenstanders waarschuwen voor machtsmisbruik

Hoewel de wet bedoeld is om politieke overloperij te bestrijden, zijn er grote zorgen over de democratische implicaties.

Critici stellen dat het terugroepen van parlementariërs door hun partij de vrije meningsuiting en onafhankelijkheid van volksvertegenwoordigers ondermijnt.

“Een terugroepwet moet het volk zeggenschap geven over hun gekozen vertegenwoordigers, niet de partijen,” zegt een criticus. Anderen vrezen dat partijen de wet kunnen misbruiken om interne dissidenten te straffen.

Juridische experts wijzen op mogelijke complicaties bij de uitvoering. “De wet stelt dat een lid eerst geroyeerd moet worden, maar biedt geen duidelijke gronden voor royement. Een parlementariër die zijn zetel verliest, kan naar de rechter stappen en zich beroepen op zijn recht om naar eigen geweten te stemmen. Dat kan juridische onzekerheid veroorzaken.”

Mis dit niet:

Politie gelast ontruiming van Moeroekreek-concessie: illegale aanwezigen moeten gebied vóór 4 augustus verlaten

Watercrisis zorgt voor groeiende frustratie, burgers eisen duidelijkheid van SWM

Voorstanders: ‘Zetels zijn van de partij, niet van het individu’

Voorstanders benadrukken dat de wet nodig is om politieke stabiliteit te waarborgen. “Wij hebben een partijenstelsel. Als een parlementariër tegen de principes van zijn partij handelt, moet de partij hem kunnen terugroepen,” stelt een voorstander.

Tegelijkertijd erkennen ook voorstanders dat de huidige wet in de praktijk moeilijk uitvoerbaar kan zijn. “De rechter zal altijd kijken naar de individuele rechten van het parlementslid en het principe van vrije meningsuiting.”

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Illegale aanwezigen moeten concessie van Zijin Rosebel Gold Mines verlaten.
Suriname

Politie gelast ontruiming van Moeroekreek-concessie: illegale aanwezigen moeten gebied vóór 4 augustus verlaten

Groeiende frustratie over waterproblemen.
Suriname

Watercrisis zorgt voor groeiende frustratie, burgers eisen duidelijkheid van SWM

Dikwijls komt er een grote rookpluim uit de uitlaat van wagens in Suriname. Foto: AI
Lifestyle

Dikke rook uit uitlaten blijft opvallend beeld op Surinaamse wegen

Slachtoffers van de opstand op plantage Mariënburg herdacht.
Suriname

124 jaar na de opstand van Mariënburg: eerbetoon aan arbeiders die streden voor rechtvaardigheid

Een vliegticket naar Paramaribo wordt voor sommige reizigers een grote uitgave. Gespreid betalen kan soms een oplossing bieden. Foto: KLM-kisten op Schiphol Airport
Lifestyle

Steeds meer mogelijkheden om vliegticket naar Paramaribo in delen te betalen

zanderij johan adolf pengel luchthaven vertrekhal
Suriname

Reiziger op Zanderij aangehouden met bijna 2 kilo vermoedelijke cocaïne

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws