Surinamers met bijstandsuitkering moeten opletten dat ze niet te veel euro’s bezitten

vliegen reizen vliegtuig passagier

Per 1 januari 2025 veranderen er belangrijke regels voor mensen die in Nederland een bijstandsuitkering ontvangen.

Deze aanpassingen gelden voor iedereen, dus ook voor Surinamers met een Nederlands adres. De bijstand wordt iets verhoogd, maar er komen ook strengere controles op je vermogen.

Wie niet oplet, kan in de problemen komen. Dat blijkt uit research van GFC Nieuws.

Door de verhoging van het minimumloon naar €14,06 per uur bij een 36-urige werkweek stijgt ook de bijstandsuitkering.

Een alleenstaande tussen de 21 jaar en de AOW-leeftijd ontvangt vanaf januari 2025 een bedrag van €1.345,45 bruto per maand, inclusief vakantiegeld. Samenwonenden of gehuwden ontvangen bijna het dubbele bedrag.

Naast deze stijging komt er ook extra hulp voor huishoudens met een zogeheten alleenverdiener.

Dit zijn gezinnen waar één partner een uitkering krijgt van het UWV en de ander nauwelijks of geen inkomen heeft.

De gemeente mag deze mensen vanaf 2025 een vaste tegemoetkoming geven.

Die wordt automatisch toegekend als ze op een lijst van de Belastingdienst staan. Zo niet, dan kunnen ze het zelf aanvragen. Deze bijdrage heeft geen invloed op je toeslagen of bijstand en je hoeft het niet terug te betalen.

Wat vooral aandacht verdient, is de manier waarop gemeenten vanaf dit jaar omgaan met vermogen.

Iedereen met bijstand mag namelijk maar een beperkt bedrag bezitten. Voor alleenstaanden ligt die grens rond de €7.605. Voor stellen is het ongeveer het dubbele. Bezit je meer, dan vervalt je recht op bijstand.

Tot nu toe moest je elke stijging van je bezit, zoals een belastingteruggave of een schenking van familie, direct melden.

Vanaf 2025 verandert dat. Zolang je totale vermogen onder de grens blijft, hoef je het niet meer door te geven. De gemeente controleert voortaan zelf of je binnen de norm zit.

Bijvoorbeeld: je hebt €3.000 spaargeld en je tante stort €500. Dan zit je op €3.500. Geen probleem. Maar als je saldo oploopt tot boven de €7.605, dan moet je dat wél melden.

Doe je dat niet, dan loop je risico op terugbetaling of zelfs onderzoek naar fraude.

Let op: ook je auto telt mee als bezit. Alles wat waarde heeft, kan meetellen bij de beoordeling van je recht op bijstand.

Sparen voor een reis naar Suriname? Houd je saldo goed in de gaten.