• Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

Surinamers gebruiken ten onrechte het woord ‘Possen’ bij pintransacties

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
23 maart 2025 22:00
in Lifestyle, Suriname
atm pinnen possen betalen

In Suriname is het steeds gebruikelijker dat mensen zeggen dat ze hebben “geposs’t” wanneer ze geld hebben gepind in een winkel of tankstation.

Hoewel het woord inmiddels wijdverbreid is, blijkt het taalkundig volkomen onjuist te zijn. Het juiste woord is en blijft simpelweg “pinnen”, zo stellen kenners.

De term “POS” waaruit het woord “Possen” zou zijn afgeleid, staat voor Point of Sale, oftewel het elektronische verkooppunt waar klanten met hun pinpas betalen.

In werkelijkheid heeft het woord POS niets te maken met een werkwoordsvorm. Toch is onder veel Surinamers het gebruik van “Possen” inmiddels normaal geworden.

Volgens trendwatcher en lifestyledeskundige Patricia Wong wijst dit fenomeen op iets groters: “Velen nemen vaak klakkeloos woorden over uit technologie of popcultuur, zonder stil te staan bij de betekenis of correctheid.

Dat is een typisch voorbeeld van kuddegedrag,” zegt ze in gesprek met GFC Nieuws Lifestyle.

Wong legt verder uit dat dit soort taalgebruik op het eerste gezicht onschuldig lijkt, maar dat het ook bijdraagt aan oppervlakkigheid in communicatie.

“Wanneer mensen automatisch overnemen wat ze horen, ontstaat er een cultuur waarin kritisch denken afneemt. Je ziet het niet alleen in taal, maar ook in gedrag, consumptie en meningen.

Mis dit niet:

Voormalige werkhallen AdeKUS worden nieuwe collegezalen

Domineestraat weer toegankelijk, werkzaamheden gaan door tot november

Als je ‘poss’ zegt in plaats van ‘pinnen’, geef je eigenlijk een klein voorbeeld van hoe weinig we soms nadenken over wat we zeggen of doen.”

De oproep van taalkundigen en trendvolgers is duidelijk: laten we bewuster omgaan met taal en kiezen voor correct en duidelijk woordgebruik. Dus voortaan niet meer ‘geposs’t’, maar gewoon gepind.

Pinnen

“Pinnen” is taalkundig correct in het Nederlands.

Hoewel het oorspronkelijk een merkgebonden term was (van het oude Nederlandse PIN-systeem: Personal Identification Number), is “pinnen” inmiddels volledig ingeburgerd en wordt het ook gebruikt voor andere kaartbetalingen.

Het staat zelfs in de Van Dale.

ShareTweetSendSend

Blijf op de hoogte

Staatsolie investeert in betere onderwijsfaciliteiten voor AdeKUS.
Suriname

Voormalige werkhallen AdeKUS worden nieuwe collegezalen

Domineestraat vanaf 16 augustus weer open na ingrijpende renovatie.
Suriname

Domineestraat weer toegankelijk, werkzaamheden gaan door tot november

vhp
Suriname

Orange Movement 2.0: wij willen de VHP versterken, niet ondermijnen

De grootste bedreiging voor het KPS kan van binnenuit komen.
Suriname

Verkeerscontroles Munder leveren 36 bekeuringen op

de Nederlandse hoofdstad scoort hoog op internationale ranglijsten voor levenskwaliteit, maar steeds meer Surinaamse Nederlanders wonen buiten de stad. Foto: Amsterdam centrum
Lifestyle

‘Surinamers trekken weg uit een van de aantrekkelijkste steden ter wereld: Amsterdam’

Verdachte aangehouden na steekincident.
Suriname

Jongeman gewond aangetroffen in weiland te Sunny Point

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact
  • Word redacteur
  • Colofon

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Sport
  • Adverteren
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws