• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

Suriname als veilige haven voor Nederlandse Joden

'Joden in Nederland moeten soms hun identiteit verbergen'

Jennifer Atmo door Jennifer Atmo
4 februari 2026 04:00
in Nederland, Suriname
suriname paramaribo synagoge moskee islam jood jodendom moslim

De Neve Shalom-synagoge staat direct naast de Ahmadiyya-moskee in Paramaribo

De spanning in Nederlandse groeit. Joodse studenten durven hun Davidster niet meer te dragen en sommigen stoppen zelfs met hun studie.

Treinstations worden gemeden vanwege demonstraties waar leuzen klinken die dreigen. Deze situatie speelt zich niet af in een ver verleden, maar in 2026.

Terwijl Europa worstelt met een opleving van antisemitisme, wijst een bijzondere stem naar een onverwachte oplossing: Suriname.

Zorgen nemen toe in Nederland

Volgens het CIDI en de Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding blijft de druk op het dagelijks leven van Joodse families en ouderen hoog.

De Telegraaf bericht deze week over een zorgwekkend rapport van de Taskforce Antisemitismebestrijding.

Joodse studenten verbergen hun identiteit, mijden campuslocaties of stoppen zelfs met hun studie door intimidatie, pesterijen en uitsluiting op universiteiten en hogescholen.

Onderwijsinstellingen hebben hun zorgplicht nog altijd niet op orde. Ook mijden Joden vaak treinstations vanwege de protesten, waar kreten klinken als ‘From the river to the sea’.

Patricia Wong, lifestyledeskundige van GFC Nieuws die zelf jarenlang in Nederland woonde, doet een opmerkelijk voorstel.

Zij roept Joden die het zich kunnen veroorloven op om Suriname te overwegen.

“Joden die niets met Israël te maken hebben moeten het ontgelden. Dit is vreselijk. Men kan bepaalde dingen niet loskoppelen van elkaar”, aldus Wong.

Waarom Suriname anders is

Suriname kent geen geschiedenis van antisemitisme zoals Europa die wel heeft. Waar pogroms, uitsluiting en de Holocaust diepe sporen hebben nagelaten in het Europese bewustzijn, ontbreekt deze pijnlijke erfenis in Suriname.

Joden werden er nooit gezien als vreemdelingen, maar als mede-opbouwers die de Surinaamse economie en cultuur mee vorm gaven.

De multiculturele samenstelling van Suriname speelt hierbij een belangrijke rol.

Bijna iedereen heeft een migratieachtergrond, waardoor er een collectief besef bestaat dat niemand oorspronkelijk van het land is.

Dit creëert gelijkwaardigheid en maakt uitsluiting op basis van afkomst moeilijker.

Joodse identiteit openlijk gedragen

In Suriname hoeven Joodse achternamen niet verborgen te worden. De Joodse begraafplaats in het hart van Paramaribo is een monument van nationale trots, geen doelwit van vernielingen.

De Joodse geschiedenis wordt onderwezen als vanzelfsprekend onderdeel van de Surinaamse identiteit.

De Surinaamse mentaliteit van “live and let live” zorgt voor een omgeving waar religieuze uitingen gerespecteerd worden en buitenlandse conflicten niet worden geïmporteerd om de binnenlandse vrede te verstoren.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

handen armoede arm
Suriname

Ambtenaren achtergesteld door beleid van ex-president Santokhi volgens Feller

Belasting boekhouder tax
Suriname

Te late betaling loon- en omzetbelasting kan ondernemers duur komen te staan

instagram sociale media telefoon smartphone mobiel
Lifestyle

102-jarige Surinamer die recent overleed was nog volop actief op sociale media

Anjoemara Wolf Vis Arvi Fishing Adventures
Gezondheid

Surinaamse Anjoemara vis eten brengt risico’s met zich mee

voetbal sport
Sport

Onzekerheid rond vertrek U17 Natio Suriname voor CONCACAF-toernooi

adhin en frnse ambassadeur
Suriname

Surinaams parlement sleutel tot afronding EU-buitengrensakkoord

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws