De Suriname Investment and Trade Agency (SITA), een werkarm van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Internationale Handel en Samenwerking, heeft een presentatie verzorgd voor bedrijven in Suriname over de derde ronde van de nationale Business Barometer Survey.
Deze enquête, die in maart 2026 wordt uitgevoerd, biedt ondernemingen de mogelijkheid hun ervaringen, verwachtingen en uitdagingen met betrekking tot het ondernemingsklimaat kenbaar te maken.
De verzamelde informatie moet beleidsmakers voorzien van waardevolle inzichten in zowel kansen als knelpunten binnen de private sector.
Directe input van ondernemers centraal
Directeur Amar Alakhramsing benadrukte dat bedrijven zelf het beste inzicht hebben in de dagelijkse realiteit van ondernemen. Volgens hem is de Business Barometer Survey bedoeld om rechtstreeks van ondernemers te horen welke obstakels en kansen zij ervaren.
De feedback stelt SITA in staat haar dienstverlening aan investeerders en exporteurs verder te verbeteren en draagt bij aan het identificeren van noodzakelijke hervormingen om het investeringsklimaat in Suriname te versterken.
Daarbij wordt niet alleen gekeken naar economische cijfers, maar ook naar factoren zoals stabiliteit, transparantie, voorspelbaarheid en de mate van samenwerking tussen overheid en private sector.
Belang van private sector voor economische groei
Minister Andrew Baasaron van Economische Zaken, Ondernemerschap en Technologische Innovatie onderstreepte het cruciale belang van de private sector voor de economische ontwikkeling van Suriname.
Hij gaf aan dat wereldwijd het grootste deel van de economische groei in ontwikkelingslanden voortkomt uit de private sector, wat betekent dat groei van ondernemingen direct samenhangt met nationale groei.
De minister benadrukte dat landen die actief investeren in een beter investeringsklimaat aanzienlijk meer buitenlandse investeerders aantrekken. Transparante regelgeving, efficiënte procedures en voorspelbaar beleid spelen daarbij een sleutelrol.
Ook wees hij op het belang van export, waarbij exporterende bedrijven gemiddeld sneller groeien en bijdragen aan meer werkgelegenheid en economische stabiliteit.
Diversificatie van de Surinaamse economie
Volgens Baasaron staat Suriname aan de vooravond van een nieuwe fase van economische ontwikkeling, waarbij de offshore sector een belangrijke rol zal spelen. Tegelijkertijd waarschuwde hij dat het land niet afhankelijk mag blijven van één sector.
De visie van de regering is gericht op een gediversifieerde economie, met groei in onder meer landbouw, agro-industrie, toerisme, industrie, logistiek en innovatieve dienstverlening. In dit proces vervult SITA een belangrijke brugfunctie tussen de overheid en investeerders en exporteurs.
Eerdere resultaten bieden waardevolle inzichten
De eerste twee rondes van de Business Barometer Survey, uitgevoerd in september 2024 en april 2025, kenden een brede deelname van het bedrijfsleven.
Deze leverden belangrijke inzichten op in ondernemersvertrouwen, exportperspectieven en structurele uitdagingen binnen de Surinaamse economie.
Hoewel veel bedrijven optimistisch waren over groei in export, omzet en investeringen, kwamen ook knelpunten naar voren, zoals administratieve vertragingen, infrastructurele beperkingen en beperkte toegang tot financiering.
De resultaten vormen een belangrijk uitgangspunt voor verdere dialoog tussen overheid en private sector, zeker in de context van een nieuwe regeringsperiode.
Continu instrument voor beleidsontwikkeling
Bedrijven die eerder hebben deelgenomen aan de enquête zullen opnieuw worden benaderd om hun ervaringen te delen. De Business Barometer Survey blijft daarmee een essentieel instrument voor het verzamelen van actuele feedback van ondernemers.
De inzichten uit de survey dragen bij aan het ontwikkelen van gericht beleid dat investeringen stimuleert, export bevordert en duurzame groei van de private sector ondersteunt.
Bron: gov.sr
![[Aggregator] Downloaded image for imported item #433193](https://www.gfcnieuws.com/wp-content/uploads/2026/03/2026.03.13-BIS-04-SITA_Launch-3e-Business-Barometer-Survey-750x375.jpg)

![[Aggregator] Downloaded image for imported item #433189](https://www.gfcnieuws.com/wp-content/uploads/2026/03/2026.03.20-BIS-CELAC-Ministers-of-Foreign-Afffairs-1.jpg)


![[Aggregator] Downloaded image for imported item #432978](https://www.gfcnieuws.com/wp-content/uploads/2026/03/602296426_973950538552124_989278238091956367_n-1.jpg)

