• Colofon
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact
Geen resultaat
Bekijk alle
Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
  • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

President Santokhi overlegt met Granman Velanti over grondenrechten

Sheryl Dayene Gallant door Sheryl Dayene Gallant
6 maart 2025 12:00
in Suriname
President brengt bezoek aan granman Bono Velanti

Op woensdag 5 maart bracht president Chandrikapersad Santokhi een bezoek aan granman Bono Velanti, het grootopperhoofd van de Aucaners.

De ontmoeting vond plaats op zijn residentie in Paramaribo en stond in het teken van waardering voor de samenwerking tussen de regering en het traditioneel gezag.

Tijdens het overleg werden diverse actuele kwesties besproken, waaronder het vraagstuk van de grondenrechten.

Granman Velanti gaf zijn visie op het wetsvoorstel betreffende de grondenrechten van Inheemse en tribale volken, dat momenteel ter behandeling ligt bij De Nationale Assemblee (DNA).

Volgens de granman voldoet de huidige wetstekst niet aan de verwachtingen van de traditionele gemeenschappen, omdat bepaalde bepalingen niet stroken met hun gebruiken en rechten.

Hij benadrukte dat de stammen een wettelijke erkenning wensen die in lijn is met het Kali’na en Lokono-vonnis en het Saamaka-vonnis.

Het wetsvoorstel bepaalt dat grondaanvragen via het ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer (GBB) verlopen en dat concessieaanvragen geregistreerd moeten worden bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken (KKF).

De traditionele stammen verzetten zich tegen deze bepalingen en eisen meer zeggenschap over hun eigen grondgebied.

In dit kader verzochten zij de president om de parlementaire behandeling van het wetsontwerp op te schorten en opnieuw in overleg te treden met alle betrokken gemeenschappen.

Santokhi erkende de inspanningen die reeds zijn geleverd om het wetsvoorstel in te dienen, met de intentie om dit nog vóór de verkiezingen goedgekeurd te krijgen.

Hij stelde echter dat een duurzame oplossing alleen mogelijk is als alle partijen zich in de wet kunnen vinden. Daarom toonde hij zich bereid om de behandeling van het wetsvoorstel tijdelijk aan te houden en een breed overleg te organiseren, zodat er een gedragen besluit kan worden genomen.

Ter afsluiting van de ontmoeting overhandigde de president een symbolisch geschenk aan granman Velanti, als blijk van respect en waardering.

ShareTweetSendSend

Meer berichten

pesten kind huilen verdrietig geweld mishandeling
Suriname

Overleg DC Wanica Centrum met politie en buurtmanagers over pesten en partybussen

vijen t marowijne
Suriname

Infrastructuur en basisvoorzieningen centraal bij hoorzitting in Marowijne

man ontvoerd
Suriname

Man donderdagavond ontvoerd door vier gemaskerde mannen, broer doet oproep via social media

korps politie suriname kps viribux audax agent
Suriname

Politie vindt verlaten auto en menselijke resten aan Meursweg bij Oud Billiton

muskiet1
Suriname

District Nickerie start grootschalige vuilophaalactie ter bestrijding van chikungunya

drone shot in het bos 1024x576
Suriname

Inheemse gemeenschappen versterken zelfbeschikking via datamonitoring

Nieuws uit Suriname | gfcnieuws.com

© 2026 GFC Nieuws

GFC Nieuws is een toonaangevend Surinaams mediahuis, gevestigd in Paramaribo. Sinds 2010 brengen wij dagelijks betrouwbaar nieuws, actualiteiten en lifestyle-artikelen met focus op Suriname en de Surinaamse gemeenschap wereldwijd. Onze redactie bestaat uit ervaren journalisten en columnisten, actief in zowel Suriname als Nederland.

  • Contact

Sociale media

Geen resultaat
Bekijk alle
  • Voorpagina
  • Suriname
  • Lifestyle
  • Nederland
  • Gezondheid
  • Opinie
    • Column
  • Entertainment
  • Technologie
  • Sport
  • Contact

© 2026 GFC Nieuws