Surinamers staan bekend als warm, sociaal en toegankelijk. Nederlanders krijgen juist vaak het stempel afstandelijk en gesloten.
Maar wie zich echt probeert te vestigen in Suriname, merkt soms dat het beeld in de praktijk anders uitpakt.
Een Surinaams Nederlandse man van in de zestig, die in de jaren negentig meerdere keren langere tijd in Suriname verbleef en onlangs terugkeerde, deelt zijn ervaring met GFC Nieuws Lifestyle.
Volgens hem liep hij onverwacht tegen sociale muren aan.
Mensen zijn heel vriendelijk, maar ook erg onbetrouwbaar. Je spreekt af, hoort ‘laten we dit doen, laten we dat doen’, maar als je opvolgt gebeurt er niets. Ik ben nu op het punt dat ik niemand meer geloof totdat iemand echt komt opdagen.
Hij gaat verder en zegt dat hij het zelfs makkelijker vond om vriendschappen op te bouwen in Europa. “Ik heb Surinamers eigenlijk moeilijker gevonden om mee te integreren dan Europeanen.”
Familie en vaste kringen
Volgens de vaste lezer van GFC Nieuws zit een belangrijk verschil in hoe sociale netwerken zijn opgebouwd. In Europa ontstaan vriendschappen vaak via hobby’s en activiteiten.
Denk aan wandelgroepen, sportclubs, leesclubs of danslessen. “Dat soort dingen zie ik hier nauwelijks nadat mensen klaar zijn met hun opleiding. Iedereen lijkt vooral om te gaan met familie en vrienden van de middelbare school.”
Laag vertrouwen binnen samenleving
Uit een verkennend onderzoek van GFC Nieuws blijkt dat Suriname in sociologische termen kan worden gezien als een low trust society.
Dat betekent dat mensen hun sociale cirkel klein houden en terughoudend zijn met nieuwe contacten. Dat is geen uniek Surinaams probleem. Wereldwijd sluiten mensen zich steeds vaker op in bekende netwerken. Ook Nederlanders staan erom bekend hun eigen kring te beschermen.
Vriendschap is een vaardigheid
Volgens lifestyledeskundige en onderwijzeres Ida Thornhill uit Paramaribo is vriendschap iets wat we als kind vanzelf leren, maar later verleren.
“Als kind vraag je gewoon of iemand je beste vriend wil zijn. In je jonge volwassen jaren lukt het nog via daten. Maar zodra mensen settelen, verdwijnt die vaardigheid.”
Ida zegt tot slot:
Wie nieuw is, moet blijven uitnodigen, etentjes organiseren en initiatief nemen. Niet omdat mensen geen interesse hebben, maar omdat ze simpelweg verleerd zijn hoe je nieuwe vriendschappen opbouwt.







